04. aug. 2023 kl. 07:50
241 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

ISS/Danske: Uberettiget stor rabat i forhold til peers

Aktierne i ISS handler til for stor rabat i forhold til selskabets peers.

Det vurderer Danske Bank i en morgenkommentar.

- ISS handler til en rabat på 48 pct. sammenlignet med sine peers, og det vurderer vi er uberettiget, skriver analytiker Michael Vitfell-Rasmussen.

ISS leverer regnskab torsdag i næste uge. Her venter Danske Bank-analytikeren, at ISS leverer endnu et solidt kvartal med vækst og rentabiliteten en anelse bedre end konsensus.

Værdisætningen af ISS vurderer Danske Bank fortsat som attraktiv og ser ingen grund til at "rabatten til peers skal være på all-time high".

ISS steg torsdag 1,8 pct. til 137,20 kr. Aktien har inden for de seneste 12 måneder aktien været handlet mellem 114,65 kr. og 160,95 kr. Siden nytår er aktien faldet 6,9 pct.

Danske Bank har et kursmål på 205 kr. for aktien og anbefaler "køb".

.\\˙ MarketWire



Claus Mikkelsen +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail: [email protected] , www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her