23. jan. 2024 kl. 06:34
99 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Japansk centralbank fastholder igen pengepolitikken uændret

Den japanske centralbank, Bank of Japan, fastholdt tirsdag nok engang pengepolitikken uændret på alle parametre efter det to dage lange pengepolitiske møde i Tokyo.

Samtidig reducerer banken inflationsprognosen for kommende regnskabsår, der løber fra april, på baggrund af vigende prisstigningerne og genopretningsindsatsen efter det ødelæggende jordskælv 1. januar.

Bank of Japan beholdt også rentekurvekontrollen, der går ud på at holde den tiårige rente på de japanske statsobligationer (JGB) tæt på 0 pct. og den korte rente på minus 0,1 pct.

Så godt som samtlige økonomer i diverser undersøgelser havde forventet en uændret pengepolitik.

I den efterfølgende erklæring påpeger centralbanken, at den "ikke ville tøve med at træffe yderligere lempelige foranstaltninger, hvis det er nødvendigt," og tilføjer, at bankens rentekurvekontrol vil fortsætte "så længe det er nødvendigt for at opretholde 2 pct.s inflationsmålet på en stabil måde".

I den separate kvartalsvis økonomiske fremskrivning nedjusterer Bank of Japan prognosen for forbrugerinflationen, eksklusive friske fødevarer, til 2,4 pct. fra 2,8 pct. for regnskabsåret startende i april, mens prognosen for regnskabsåret 2025 øges til 1,,8 pct. fra 1,7 pct.

Den japanske kerneforbrugerinflation, som ekskluderer friske fødevarer, fortsatte med at aftage og landede på 2,3 pct. i december, hvilket er det laveste i 18 måneder, primært på grund af et fald i energipriserne.

Eksklusive fødevarer og energi lå forbrugerinflationen på 3,7 pct., hvilket understreger spredningen af prisstigninger fra varer til tjenesteydelser.

Analytikere vurderer, at Bank of Japan afventer resultatet af de årlige overenskomstforhandlinger, der forventes omkring midten af marts.

Centralbankguvernør Kazuo Ueda sagde i december, at "det er afgørende, at lønrundens resultat er befordrende for vedvarende lønstigninger".

Valutamarkedet reagerede umiddelbart med at svække yen fra 148,25 yen per dollar til 148,65 yen per dollar inden markedet faldt tilbage til udgangspunktet på 148,25 yen per dollar.

.\\˙ MarketWire



Flemming Kruhøffer +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail: [email protected] , www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her