29. dec. 2023 kl. 09:43
246 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Japanske aktier havde bedste år siden 2013

De japanske aktier sluttede i år med den største stigning i ti år.

En svækket yen, reformer af corporate governance og tegn på stabil inflation har lokket køberne frem, skriver Bloomberg News.

Det brede japanske indeks Topix sluttede året med en stigning på 25 pct., mens Nikkei 225-indekset steg 28 pct. Det er den største stigning siden 2013, da indekset steg 51 pct.

Det brede MSCI Asia-Pacific-indeks er steget mindre end 9 pct. i år.

- Stigningerne i japanske aktier i år giver god mening, vurderer markedsstrateg hos Sumitomo Mitsui Trust Bank, Ayako Sera til Bloomberg, og fortsætter:

- Der er tegn på, at vi er på vej tilbage til en normal tilstand, en ikke-inflationær tilstand, hvor Bank of Japans lempelse af pengepolitikken har støttet markedet.

Investorerne vil måske blive endnu mere "bullish" i 2024, da yen fortsat er relativ billig, og virksomhedernes indtjening bliver mindre følsom for valutaudsving. Nogle investorer er dog nok fortsat forsigtige på kort sigt, skriver Bloomberg News.

Årets sidste handelsdag sluttede med en stigning til Topix-indekset på 0,2 pct., mens Nikkei 225 faldt 0,2 pct.

.\\˙ MarketWire



Claus Mikkelsen +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail: [email protected] , www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her