08. apr. 2025 kl. 08:45
54 visninger

Kina langer ud efter Sheins planer om at rykke produktion...

Den kinesiske online tøjforhandler Shein er begyndt at se sig om efter flere steder at producere tøj.

Det sker i et forsøg på at minimere risici for at blive ramt af told, men planerne møder kritik i Kina, hvor selskabet har hjemme.

Det skriver Bloomberg News, der henviser til anonyme kilder.

Shein har angiveligt planlagt at undersøge mulighederne for at benytte fabrikker i Vietnam og andre sydøstasiatiske lande, der ikke i samme omfang står til at blive ramt af told fra USA og præsident Donald Trump. Men det har angiveligt fået den kinesiske regering til at reagere. I Kina frygter man, at job vil gå tabt, hvis landets virksomheder bøjer sig og forsøger at sprede deres produktion på flere lande. Formålet er at reducere risici i forsyningskæden.

Den kinesiske tøjforhandler sælger såkaldt "fast fashion", som typisk anses for at følge trends og bruge billigere materialer. Tøjet produceres i Kina og er særdeles populært.

Selskabet har desuden længe været rygtet på vej mod en børsnotering, men også i den forbindelse har Donald Trumps toldplaner skabt bekymring.

.\\˙ MarketWire



Trine Vestergaard +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail:[email protected], www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her