07. jul. 2023 kl. 09:29
125 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Mærsk: Containerrater dykker efter sidste uges opsving - NY

Spotpriserne på containerfragt fra Shanghai falder, efter at sidste uges spotpriser viste en positiv udvikling.

Rateindekset Shanghai Containerized Freight Index (SCFI), der måler spotpriserne på containerfragt fra Shanghai til en række destinationer verden over, viser et fald på 2,3 pct. til 931,73 ifølge en opgørelse fredag.

Nedturen i denne uge kommer i kølvandet af en stigning på 3,2 pct. i sidste uge.

Sammenlignes rateniveauet i denne uge med samme uge sidste år er spotpriserne faldet med hele 77,5 pct.

Indekset toppede i den første uge af 2022 i 5109,60, hvor flaskehalse oven på coronapandemien havde mangedoblet raterne.

Indekset begyndte særligt i andet halvår sidste år at dale, da raterne dykkede oven på en lang periode med tårnhøje priser efter coronapandemien.

Spotraterne beskriver de fragtpriser, som - modsat de lange kontrakter - løbende ændrer sig, og indekset viser prisen for en fyrrefodscontainer.

Mærsks B-aktie ligger efter en halv time af fredagens handel med et fald på 1,4 pct. i 12.170 kr.

.\\˙ MarketWire



Amalie Dinesen +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail: [email protected] , www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her