30. jan. 2024 kl. 08:48
158 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Mærsk-konkurrenten Hapag-Lloyd skuffer med foreløbige tal...

Den tyske A.P. Møller - Mærsk-konkurrent inden for containershipping Hapag-Lloyd skuffer med både omsætning og indtjening i 2023.

Det viser de foreløbige og ureviderede tal for 2023 tirsdag morgen.

Den Hamborg-baserede rederikoncern fik i 2023 et fald i omsætningen til 19,4 mia. dollar fra 36,4 mia. dollar., hvor analytikere adspurgt af Bloomberg News ventede et mindre fald til 19,6 mia. dollar.

Den primære årsag til omsætningsfaldet på knap 47 pct. er lavere fragtrater, der er faldet til en gennemsnitlig fragtrate per tyvefods container (TEU) på 1500 dollar fra 2863 dollar i 2022.

Driftsindtjeningen målt på EBIT dykkede til 2,7 mia. dollar fra 18,5 mia. dollar, hvilket også er lidt under analytikerprognosen på 2,86 mia. dollar.

Udviklingen kan i høj grad tilskrives lavere fragtrater som følge af normaliseringen af globale forsyningskæder, skriver Hapag-Lloyd.

Rederiets containerfragtvolumen steg 0,5 pct. til 11,9 mio. TEU.



- Konflikten i Det Røde Hav påvirkede imidlertid transportmængderne negativt i slutningen af året, da omlægningen af skibe rundt om Kap Det Gode Håb forlængede rejsetiden, skriver rederiet.

.\\˙ MarketWire



Jakob Due Jakobsen +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail:[email protected], www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her