05. maj 2025 kl. 17:07
146 visninger

Mandagens aktier: Nedtur til NNIT mens C25-indeksets grøn...

De danske eliteaktier slog bak mandag, hvor en længerevarende grøn stime dermed blev afløst af mismod med inspiration fra USA.

Samlet betød det et fald et marginalt fald på 0,01 pct. til 1718,51 for C25-indekset, der ellers netop havde noteret seks dage i streg i plus.

Vi skal dog uden for C25-indekset for at finde dagens største nedtur, da NNIT nedjusterede, meldte om fyringer og gav kvartalstal før tid. Dermed tog it-selskabet også forskud på en travl regnskabsuge, hvor sværvægtere som Vestas og Pandora melder sig på banen tirsdag, mens Novo Nordisk træder til onsdag.

- Det er lidt stilhed før stormen: De mange regnskaber, der først for alvor melder sig tirsdag, siger Martin Munk, der er senioraktierådgiver hos Jyske Bank.

Ifølge ham skyldes den seneste uges optur, at der ikke har været ubehageligt nyt fremme om toldkrigen. Tværtimod har pilen peget i retning af dialog frem til mandag, hvor USA´s præsident, Donald Trump, gjorde det klart, at han ikke har planer om at tale med sin kinesiske modpart i denne uge. I stedet vil der være møder mellem embedsmænd.

Det skabte dårlig stemning på det amerikanske markeder, som efterfølgende smittede af herhjemme.

I ugens løb skal investorerne også forholde sig til rentemøder i både USA, Storbritannien, Norge og Sverige.

NNIT MED NEDTUR

Det har været et svært første kvartal for it-selskabet NNIT, der har været ramt af tilbageholdende kunder.

Derfor nedjusterer NNIT forventningerne til 2025 og fyrer 100 medarbejdere, fremgik det regnskabet lagt frem mandag før tid.

- Første kvartal var hårdere ramt af usikkerhed end forventet i begyndelsen af året. Tilbageholdenhed blandt flere af NNIT´s kunder har resulteret i mindre omsætning og salg, da projekter bliver udskudt, skriver NNIT.

Aktien faldt 6,4 pct. til 69,20 kr.

NOVO STIGER FREM MOD REGNSKAB

Blandt få stigende aktier endte Novo Nordisk, der onsdag giver indblik i sit første kvartal. Her er der udsigt til, at medicinalgiganten kan tage toppen af sin prognose, vurderer Per Hansen, der er investeringsøkonom i Nordnet.

Han peger dog på, at analytikere allerede har taget højde for, at Novo sænker prognosen for salgsvæksten fra 16-24 pct. - det vil sige 20 pct. målt på midtpunktet - til omkring 18 pct. målt på midtpunktet.

- En nedpræcisering behøver ikke være en katastrofe, skriver han.

Fredag kom det i øvrigt frem, at de amerikanske sundhedsmyndigheder har meldt sig klar til at behandle Novos markedsføringsansøgning for den første vægttabspille på det amerikanske marked.

Aktien steg 0,7 pct. til 459,10 kr.

Vindmølleproducenten Vestas skød ugen i gang med en tysk ordre på 65 megawatt. Og tirsdag kommer selskabet igen i fokus, når der fremlægges tal for første kvartal.

Mandag endte aktien i bunden af C25-indekset med et fald på 1 pct. til 88,50 kr..

Branchefællen Ørsted fulgte trop med et fald på 0,8 pct. til 265,60 kr.

LØFTEDE KURSMÅL FOR DSV OG DANSKE BANK

Børshusene har haft travlt og justeret kursmål efter sidste uges regnskaber fra både DSV og Danske Bank.

Danske Bank har fået løftet kursmålet hos norske ABG Sundal Collier til 265 kr. fra 242 kr. Samtidig blev den positive anbefaling "køb" gentaget.

Også Nordea har løftet kursmålet for Danske Bank til 270 kr. fra 255 kr. og holder ligeledes fast i sin købsanbefaling af aktien. Og børshuset Arctic har ligesom Nordea løftet sit kursmål til 270 kr. fra 255 kr.

Omvendt mener Jyske Bank, at meget af potentialet i Danske Bank-aktien er indfriet, og derfor er anbefalingen af storbankens aktie blevet sænket til "hold" fra "køb".

Bankaktien, der steg 6 pct. oven på sit kvartalsregnskab i fredags, smed mandag 0,2 pct. til 243,90 kr.

DSV har fået løftet sit kursmål hos amerikanske JPMorgan til 1915 kr. fra 1800 kr. Anbefalingen er uændret "overvægt".

Transportaktien faldt 0,5 pct. til 1476 kr.

Zealand Pharma har fået sænket kursmålet til 750 kr. fra 900 kr. hos det hollandske finanshus Kempen, der gentager anbefalingen "køb".

Aktien faldt 0,3 pct. til 484,10 kr.

.\\˙ MarketWire



Trine Vestergaard +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail:[email protected], www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

1
Baseret på 3 anmeldelser

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her