13. jun. 2025 kl. 11:32
135 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Norsk rederiaktie ryger i vejret efter israelske angreb p...

Aktien i norske Frontline, som er et af verdens største olietankrederier, er flyvende fredag, efter at Israel har angrebet en lang række mål i Iran - herunder landets atomvåbenprogram.

Fra Frontline-topchef Lars Barstad lyder det, at rederiet vil være "langt mere tøvende" med at sejle fra Den Persiske Golf efter eskaleringen i Mellemøsten.

Topchefen vurderer samtidig, at en eventuel afbrydelse i Irans olieeksport - som følge af en eskalerende konflikt - kan ende med at komme rederier som Frontline til gode, da iransk olie typisk bliver fragtet med sanktionerede skibe. Hvis det globale marked i stigende grad vil få brug for olie fra usanktionerede lande, vil efterspørgslen efter tankskibe som Frontlines stige.

Frontline-aktien stiger 6,1 pct. til 191,70 norske kr. og har fredag lagt sig i toppen af det brede europæiske Stoxx 600-indeks, som ellers samlet dykker 0,8 pct.

.\\˙ MarketWire



Frederik Olling Milbæk +45 33 30 03 35 Ritzau Finans, E-mail:[email protected], www.ritzaufinans.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Mest læste artikler

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her