12. okt. 2023 kl. 12:43
171 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Obligationer/middag: Nærmest stilstand frem mod inflation...

Et indledende rentefald ved åbningen af obligationsmarkedet torsdag morgen er udlignet hen over formiddagen. Ved middagstid er renten på de tiårige toneangivende danske statsobligation 2,98 pct., som er uændret i forhold til niveauet ved børslukketid onsdag.

Stilstand eller begrænsede udsving præger de europæiske rentemarkeder torsdag frem mod offentliggørelsen torsdag eftermiddag af amerikanske inflationstal for september.

Prisudviklingen er et afgørende vilkår for den amerikanske centralbank, Frederal Reserves datastyrede beslutninger om renteforhøjelser eller ej, og hvis prisudviklingen er lavere end ventet, vil det øge forventningerne om en mildere reaktion fra banken side.

For eftermiddagens nøgletal regner økonomerne ifølge Bloomberg News med en prisstigning på 3,6 pct. på årsbasis og 0,3 pct. på månedsbasis, og dermed vil inflationen være aftaget fra henholdsvis 3,7 pct. og 0,6 pct. i august.

Mere væsentlig er data for kerneforbrugerpriserne, som fraregner prisen på energi og fødevarer, og som ventes af stige 4,1 pct. på årsbasis og 0,3 pct. på månedsbasis. I august var kerneinflationen på henholdsvis 4,3 pct. og 0,3 pct.

Men de reelle forventninger kan være lidt højere, mener investeringsstrateg Oskar Bernhardtsen i Saxo Bank med den begrundelse, at udviklingen i producentpriserne i USA i september viste sig lidt højere end ventet.

Federal Reserves, Fed, mål er at holde kerneinflationen på gennemsnitligt 2 pct.

- I de underliggende forbrugerpriser vil Fed og investorerne holde øje med månedsstigningstakten. De seneste tre måneder er stigningstakten reduceret og har næsten matchet Feds målsætning. Det vil Fed naturligvis meget gerne se fortsætte.

Det skriver chefanalytiker Kim Fæster fra Jyske Bank i en kommentar.

En mulig positiv faktor i den sammenhæng kan være udviklingen i huslejerne, som ifølge Jyske Bank bidrager med trefjerdedele af kerneinflationen målt i årsstigningstakt.

- Vi venter dog, at bidraget fra huslejerne vil aftage resten af året og ind i 2024, og det vil dæmpe kerneinflationen. Huslejerne er allerede aftaget noget i tempo og har også fået medvind fra faldende hotelpriser, skriver Kim Fæster.

Foruden inflationstal byder dagen også på tal for nytilmeldte ledige i USA i sidst uge.

.\\˙ MarketWire



Henning Nielsen +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail: [email protected] , www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Mest læste artikler

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her