17. sep. 2024 kl. 11:53
100 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Obligationer/middag: Rente i ro forud for temperaturmålin...

Der er ikke meget at skrive hjem om i formiddagens handel med statspapirer. Midt på tirsdagen ligger renten med et fald på 1 basispoint i 2,04 pct. - akkurat som udgangspunktet fra morgenstunden.

Det er eftermiddagens amerikanske detailsalgsopgørelse, der er i højsædet, da tallet er endnu en komponent i forbindelse med den amerikanske centralbanks rentebeslutning, der offentliggøres onsdag aften dansk tid.

Størrelsen på den forventede rentenedsættelse i forbindelse med afslutningen af rentemødet hos den amerikanske centralbank bliver ved med at stige. Tirsdag er forventningen til en rentenedsættelse på 50 pct. størst.

I eftermiddag kommer der en temperaturmåling for den amerikansk forbruger - og forbrugslysten ventes at være afkølet en del i august, hvor økonomer adspurgt af Bloomberg News venter et fald på 0,2 pct. efter en stigning på 1,0 pct. i juli.

- Hvis detailsalget for august skuffer markant, kan det trække i retning af 50 basispoint, mens en stærk rapport kan cementere 25 basispoint. Vi venter et fald i detailsalget, da salget fra bilfabrikkerne bakkede i august, og benzinprisen blev billigere, skriver Jyske Bank om tallet.

.\\˙ MarketWire



Charlotte Mackeprang +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail:[email protected], www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Mest læste artikler

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her