06. nov. 2024 kl. 11:58
138 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Obligationer/middag: Renten sætter sig inden tale fra Lag...

De danske obligationsrenter fortsætter onsdag ved middagstid i lavere gear, hvor det er småt med nøgletal til at præge retningen.

I stedet er opmærksomheden rettet mod i eftermiddag, hvor Den Europæiske Centralbanks topchef, Christine Lagarde, taler.

Renten på den toneangivende tiårige danske statsobligation falder 5 basispoint til 2,15 pct.

Et enkelt nøgletal er det dog blevet til i form af producentpriserne for eurozonen i september, der helt som ventet faldt 3,4 pct. på årsbasis.

Mere vigtigt bliver ECB-topchef Christine Lagardes tale klokken 15 sandsynligvis.

- Investorerne vil lede efter signaler på, om ECB er klar til at sænke renten hurtigere, vurderer Sydbanks seniorøkonom Mathias Dollerup Sproegel.

Han vurderer, at sandsynligheden for dette er blevet dæmpet efter sidste uges inflationstal, der landede lidt højere end ventet.

Torsdag kommer dertil nyt om pengepolitikken i USA, når den amerikanske centralbank, Federal Reserve, afslutter sit todages rentemøde. Her er ventet en rentesænkning på 25 basispoint til 4,50-4,75 pct.

Rentebeslutningen er skubbet en enkelt dag af hensyn til det amerikanske valg, der fandt sted tirsdag. Onsdag har flere medier udråbt Donald Trump som USA´s næste præsident.

.\\˙ MarketWire



Morten Frederik Heltoft +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail: [email protected] , www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her