18. aug. 2023 kl. 11:39
150 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Obligationer/middag: Renterne fortsætter returen i rødt m...

Rentefaldene på det danske obligationsmarked fortsætter og forstærkes ud på formiddagen fredag, hvor kurserne på statspapirer har taget endnu et hop.

Det sker efter rentefald flere steder internationalt efter dansk lukketid torsdag, men også i lyset af at risikovilligheden på aktiemarkedet er uhyre lav fredag.

Det får investorerne til at kaste deres kærlighed på den relative sikkerhed, der ligger i statspapirerne - med stigende kurser og faldende renter til resultat.

Renten på den toneangivende tiårige statsobligation herhjemme falder med 9 basispoint til 2,88 pct.

Nøgletal er der ikke mange større af fredag, der dog har budt på endelige inflationstal for juli fra eurozonen.

De bekræftede den foreløbige opgørelse og endte dermed også fuldstændig som ventet blandt økonomerne.

Derfor har de heller ikke givet anledning til udsving blandt statsobligationerne.

I næste uge får investorerne igen lidt mere at se til, når der blandt andet lander PMI-tal for august fra økonomier over hele verden, ligesom der også offentliggøres både vækst- og IFO-tal fra Europas største økonomi, den tyske.

.\\˙ MarketWire



Mikkel Brix Kvols +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail: [email protected] , www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Mest læste artikler

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her