09. feb. 2024 kl. 12:06
111 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Obligationer/middag: Små renteudsving før inflationsdata ...

Der har ikke været det store spræl i renterne på det danske obligationsmarkedet foreløbigt fredag, men der er til gengæld potentiale for svingninger i eftermiddag, når de amerikanske myndigheder reviderer sæsonkorrektionsfaktoren i forbrugerprisstatistikkerne.

Hos Federal Reserve har styrelsesrådsmedlem Christopher Waller ifølge Jyske Bank netop sat spot på denne revision, der offentliggøres kl. 14.30, og hvis man ser på prisstigningerne i de underliggende forbrugerpriser i 2022 og 2023, er der en tendens til, at de stiger mindre i andet halvår end i første halvår.

- Det kunne tyde på, at der er lidt ekstra sæsonudsving, som endnu ikke er fjernet. Hvis amerikansk statistik reviderer sæsonkorrektionsfaktorerne, så prisstigningerne i andet halvår 2023 bliver større, kan det dæmpe Feds lyst til at sænke renten, skriver Jyske Bank i en kommentar.

Sidste år viste den nye gennemgang af tallene noget større stigninger i forbrugerpriserne end først opgjort. Revisionen af kerneforbrugerpriserne var sidste år forinden opgjort til 3,1 pct. på årsbasis, men den blev med et løftet til 4,3 pct., hvilket skabte uro i markedet, hvor fokus var på den høje inflation og de deraf højere renter.

Fredag ved middagstid ligger renten på den tonegivende tiårige danske statsobligation i 2,48 pct., hvilket er 1 basispoint højere end torsdag. I sidste uge endte renten fredag eftermiddag på 2,41 pct.

.\\˙ MarketWire



Flemming Thestrup Andersen +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail: [email protected] , www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her