20. jul. 2023 kl. 06:53
122 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Obligationer/tendens: Amerikansk rentefald kan smitte af ...

Der er ikke lagt op til de store ændringer i renten på de danske statspapirer torsdag.

Men et lille rentefald kan eventuelt materialisere sig, da de amerikanske renter faldt et par basispoint efter dansk lukketid onsdag.

Torsdag morgen er en del af faldet dog indhentet på T-bondmarkedet i Tokyo.

Renten på den toneangivende tiårige amerikanske statsobligation droppede med 4 basispoint til 3,75 pct. onsdag, hvor der var sving i den tiårige rente i et interval mellem 3,72 og 3,79 pct.

Torsdag morgen forrentes den tiårige T-bond fortsat med 3,76 pct. på markedet i Tokyo.

Det er 2 point under renten, da obligationsmarkedet i Danmark lukkede onsdag.

Renten på den toneangivende tiårige danske statsobligation endte onsdag i 2,68 pct. eller 4 basispoint højere end tirsdag.

Der er enkelte interessante økonomiske nøgletal torsdag, omend det ikke er tale om de helt tunge data.

Fra Tyskland er eneste punkt på dagsordenen producentpriser, mens der fra eurozonen offentliggøres foreløbige tal for forbrugertilliden.

USA kan supplere med erhvervstillidsindekset Philadelphia Fed-indekset, samt de ugentlige tal for nytilmeldte ledige foruden ledende indeks og salg af eksisterende boliger.

.\\˙ MarketWire



Flemming Kruhøffer +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail: [email protected] , www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Mest læste artikler

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her