28. maj 2025 kl. 07:05
65 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Obligationer/tendens: En rolig afslutning på kort uge i s...

Det tegner ikke til de store udsving i renterne onsdag, hvor handlerne kan se frem til to dage, hvor de danske finansmarkeder er lukket startende med Kristi himmelfartsdag torsdag.

På det amerikanske obligationsmarked faldt renten godt nok med 7 basispoint tirsdag til 4,44 pct. - men handlerne "over there" var en dag bagud i forhold til de øvrige finansmarkeder globalt, da de holdt fri mandag på grund af Memorial Day. Rentefaldet skal ses i lyset af den kovending, som den amerikanske præsident, Donald Trump, lavede i weekenden, hvor tolden på varer fra EU igen blev sat på pause til den 9. juli.

Nøgletalskalenderen er meget tynd onsdag, hvor det kun er de tyske arbejdsløshedstal, der figurerer. De ligger lige nu på det højeste siden coronapandemien - 6,3 pct. - og illustrerer den afmatning, som den tyske økonomi er inde i.

- Stigningen i arbejdsløsheden sker samtidig med, at den nye tyske regering vil investere massivt i den tyske infrastruktur for at få gang i økonomien. Det kan få den tyske arbejdsløshed til at falde. Til gengæld kaster den verserende handelskrig, anført af Trump, lange skygger over verdensøkonomien og kan øge usikkerheden, skriver Mathias Dollerup Sproegel, seniorøkonom i Sydbank, i en morgenkommentar.

Han påpeger, at skulle arbejdsløsheden stige, kan det få renterne til at falde.

Tallene landet lidt før kl. 10, og arbejdsløshedsprocenten ventes at ligge stabilt på 6,3 pct. ifølge estimater indsamlet af Bloomberg News.

ET SKRIDT FREM OG TO TILBAGE

I sidste uge satte den amerikanske præsident et stort fingeraftryk på finansmarkederne med toldtrusler mod EU. Trumps kommentarer faldt som så ofte før på præsidentens eget sociale medie, Truth Social, hvor han anbefalede at lægge told på 50 pct. på varer fra EU. Og frygten for en ødelæggende told blev hurtigt mødt med aktiefald, mens investorerne i stedet søgte i sikkerhed på obligationsmarkedet.

Nu har piben fået en anden lyd med udsættelsen - og det forlyder også fra Trump, at han er opmuntret over, at EU ser ud til at sætte fart på forhandlingerne med USA. Forleden var meldingen ellers, at forhandlingerne ingen vegne kom.

I sidste uge lukkede renten på den danske toneangivende tiårige statsobligation i 2,52 pct.

.\\˙ MarketWire



Charlotte Mackeprang +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail:[email protected], www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her