17. jan. 2025 kl. 07:01
103 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Obligationer/tendens: Flad start på dagen i vente frem mo...

Det tegner til en rolig åbning på obligationsmarkedet fredag morgen, hvor der først i eftermiddag kommer nøgletal af betydning fra USA. Her lander den amerikanske industriproduktion, der ventes at rapportere en lille fremgang i december mod et fald i november.

- Skulle industriproduktionen stige en del, kan det presse renterne op, skriver Mathias Dollerup Sproegel, senioranalytiker i Sydbank, i en kommentar til dagens udvikling.

Industriproduktionen ventes af vise en fremgang på 0,3 pct. i december mod at fald på 0,1 pct. måneden før.

I den japanske handel fredag morgen handles den amerikanske tiårige statsobligation i 4,61 pct., hvilket også var niveauet ved dansk lukketid torsdag.

Den toneangivende tiårige amerikanske T-bond kunne notere sig et fald på 4 basispoint torsdag, på trods af en markant positiv overraskelse i målingen af erhvervstilliden fra Federal Reserves afdeling i Philadelphia. Indekset steg i januar ganske massivt til 44,3 og dermed endte på det højeste niveau siden april 2021. Det er samtidig den næsthøjeste måling siden 1980´erne.

Økonomerne havde ventet minus 5,0 mod minus 10,9 i december.

Herhjemme endte renten på den toneangivende tiårige statsobligation torsdag et enkelt basispoint lavere i 2,23 pct. I fredags lukkede renten i 2,26 pct.

Fredag er den sidste dag på finansmarkederne med Joe Biden i Det Hvide Hus. Han afløses på mandag af Donald Trump - og i den forbindelse er de amerikanske markeder lukkede.

.\\˙ MarketWire



Charlotte Mackeprang +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail:[email protected], www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her