23. okt. 2025 kl. 06:47
80 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Obligationer/tendens: Rolig åbning i vente med fokus på f...

Opgørelser af forbrugertilliden i Danmark og i eurozonen er torsdagens største nøgletalsbegivenheder på det danske obligationsmarked, som efter alt at dømme kommer til at åbne tæt på onsdagens slutniveau.

I USA fortsætter nedlukningen af statsapparatet torsdag på sin 23. dag, og derfor må investorerne igen undvære nøgletal fra den kant.

Onsdag steg renten på den tiårige danske statsobligation med 1 basispoint til 2,45 pct. efter en dag uden større udskejelser.

FORBRUGERE HÆNGER MED MULEN

Dagens vigtigste nøgletal er den europæiske forbrugertillid for oktober, som ifølge Bloomberg News ventes at vise et lille fald til minus 15 fra minus 14,9.

- De europæiske forbrugere hænger med mulen, og den samme tendens ser vi i de danske og amerikanske forbrugertillidsundersøgelser. De mange avisoverskrifter om krig og told dæmper forbrugernes humør. Derudover spiller det også ind, at forbrugernes inflationsforventninger fortsat er relativt høje, og at arbejdsmarkederne rundt omkring i verden er inde i en mindre afmatning, skriver seniorøkonom Kim Blindbæk fra Sydbank i en morgenkommentar.

I USA faldt renten renten på den toneangivende tiårige amerikanske statsobligation onsdag med 1 basispoint til 3,95 pct., og niveauet holder torsdag morgen på T-bondmarkedet i Tokyo. Det er 2 basispoint under renten, da obligationsmarkedet i Danmark lukkede onsdag.

Dermed endte den tiårige amerikanske i årets laveste niveau og er nu bakket med 62 basispoint siden årets start.

UDSIGT TIL RENTENEDSÆTTELSE I NÆSTE UGE

Forventningen om en rentesænkning fra den amerikanske centralbanks side igen i næste uge fortsætter med at agere magnet for nedadgående markedsrenter i USA - med afsmitning andre steder.

Med til at styrke den udvikling onsdag på markedet i USA var dog også fornyet frygt for en optrapning af handelskrigen mellem Kina og USA, ligesom den fortsatte regeringsnedlukning i USA tynger på vækstforventningerne.

Den toneangivende toårige amerikanske statsobligationsrente tikkede onsdag ned med 1 basispunkt til 3,45 pct., og også her holder niveauet torsdag morgen i Tokyo.

Dermed svæver den tæt på årets laveste niveau på 3,42 pct. efter at være faldet med næsten 80 basispunkter siden nytår.

Nedlukningen af statsapparatet i USA fortsætter torsdag på sin 23. dag. Det er kun overgået af de 35 dage i december 2018 og januar 2019 under præsident Trumps første embedsperiode. Det vurderes, at hver uge med nedlukning koster 0,10-0,15 pct.point på den amerikanske økonomiske vækst.

.\\˙ MarketWire



Flemming Thestrup Andersen +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail: [email protected] , www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her