25. okt. 2023 kl. 10:07
249 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Ørsted/Danske Bank: Venter nedskrivninger på 25 mia. kr. ...

Ørsted har fået sænket sit kursmål til 460 kr. fra 500 kr. hos Danske Bank, der venter nedskrivninger i USA for 22 mia. kr. i tredje kvartal. Dertil ventes yderligere nedskrivninger for 3 mia. kr. i fjerde kvartal.

Det er dermed væsentligt mere end de 16 mia. kr., som Ørsted selv har meddelt, at der er risiko for i tredje kvartal.

Det fremgår af en analyse fra Danske Bank, hvor anbefalingen "køb" bliver fastholdt.

Den danske energikæmpe fremlægger regnskab for tredje kvartal 1. november. Her venter Danske Bank-analytikeren Casper Blom, at der kommer fokus på det pressede amerikanske marked.

- Vi venter, at Ørsted vil annoncere USA-relaterede nedskrivninger for 22 mia. kr. i forbindelse med resultaterne for tredje kvartal og dertil adressere den udfordrede økonomi i dets amerikanske projekter ved at træde væk fra Sunrise-vindprojektet, skriver Casper Blom.

Sunrise-projektet i delstaten New York er selv blevet fremhævet af Ørsted som værende blandt tre problematiske projekter, hvor det danske selskab i øjeblikket vurderer, om der skal foretages den endelige investeringsbeslutning.

Danske Banks forventninger til større nedskrivninger kommer som følge af de stigende renter i USA. Dertil fik Ørsted også nej til en genforhandling af afregningsprisen i New York. Den afvisning var ikke regnet ind i Ørsteds oprindelige estimat på 16 mia. kr. i nedskrivninger, har selskabet oplyst.

Ørsted-aktien falder onsdag formiddag 1,2 pct. til 334,60 kr.





.\\˙ MarketWire



Christian Iversen Kielberg +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail: [email protected] , www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her