14. nov. 2023 kl. 08:41
78 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Ørsted/Redburn: Anbefaling løftes til "køb" fra "neutral"...

Ørsted har fået løftet anbefalingen til "køb" fra "neutral" hos børshuset Redburn.

Det viser data fra Bloomberg.

Kursmålet skæres i samme ombæring til 400 kr. fra 480 kr., hvilket indikerer et kurspotentiale på 36,9 pct. i forhold til lukkekursen mandag.

Her faldt Ørsted 0,5 pct. til 292,20 kr.

Aktien har siden årets start været i gevaldig modvind og har tabt mere end 50 pct. i værdi. Det er mest blandt samtlige C25-selskaber.

Det skyldes navnlig problemer med selskabets amerikanske havvindprojekter, der i forbindelse med regnskab for tredje kvartal kostede nedskrivninger med mere end 28 mia. kr. og yderligere potentielle hensættelser for op mod 11 mia. kr. i fjerde kvartal.

Alligevel ser flere analytikere potentiale i aktien. Blandt de analytikere, der fremgår af Bloombergs oversigt, har 15 en købsanbefaling, mens 15 anbefaler "hold". Blot 3 analytikere har en salgsanbefaling af aktien.

Ørsted er tirsdag også i søgelyset med meldingen om, at selskabets finansdirektør og driftsdirektør fratræder med øjeblikkelig varsel.





.\\˙ MarketWire



Jakob Due Jakobsen +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail:[email protected], www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her