11. jul. 2025 kl. 12:55
107 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Pandora kigger på kinesiske partnere skriver Reuters - NY

Pandora undersøger måder at omstrukturere sin kinesiske forretning på, siger to personer med kendskab til sagen, efter flere års faldende salg både online og offline.

Det danske smykkeselskab er i dialog med kinesisk baserede fonde og e-handelspartnere om potentielt at give licens til sit brand og alle sine aktiver, herunder eksisterende lagerbeholdning, i fem år, siger en af personerne til nyhedsbureauet Reuters.

Pandora har i flere år haft en plan i skuffen til at komme ind på de kinesiske forbrugere. Men den er ikke blevet hevet frem efter coronapandemien:

- Vi har et mere grundlæggende problem i Kina, som vi er nødt til at løse. Problemet er, at vores brand ikke blev introduceret ordentligt, da vi først kom ind på det kinesiske marked i 2015. Det betyder, at de kinesiske forbrugere ikke ved, hvad vi står for, skriver Pandora til MarketWire og fortsætter uden at gå i detaljer:

- Vi er nødt til at repositionere brandet i Kina og opnå den samme differentiering, som vi har i resten af verden. Vi arbejder på at vende det, men det kommer til at tage tid. Kina er det største smykkemarked i verden, og vi er fortsat fuldt engagerede i forretningen der.

Pandora har i de seneste år lukket en del franchise butikker og selv åbnet forretninger, da smykkeselskabet ønsker at følge smykkerne i alle led - lige fra produktionen i Thailand til forbrugerne i butikken.

KINA VAR VÆKSTHÅB

Kina har været et af den danske smykkeproducents væksthåb. Men i første kvartal 2025 var salget af charms, ringe og kæder til kineserne næsten ikke eksisterende i en koncern, der satte rekord i omsætningen i det traditionelle lille første kvartal med 7347 mio. kr. på toplinjen. Kina stod blot for 1 pct. af det salg.

Det var coronapandemi, der slukkede for det kinesiske eventyr:

- Kina er ikke rigtigt kommet igen efter pandemien. De har jo også en hel del problemer med den indenlandske økonomi, sagde Alexander Lacik, direktør for Pandora, til MarketWire i maj.

Dengang var planen at lukke butikker på et smykkemarked, der vurderes til at være verdens største.

- Vi kigger på at lukke mindst 50 konceptbutikker i Kina i år. For matematikken fungerer simpelthen ikke for butikkerne, lød det fra topchefen.

I første kvartal var de ti allerede lukket.

- Vi bliver nødt til at tilpasse os virkeligheden. Det handler ikke om at ændre strategien - vi er ikke på vej ud af Kina, slår topchefen fast.

I første kvartal var salget i Kina på 96 mio. kr. mod 110 mio. kr. i kvartalet sidste år. Markedet har været et af dem, som Pandora satsede på - men nedlukningerne sætter en bremseklods i væksten. I første kvartal 2019 solgte Pandora smykker for 548 mio. kr.

.\\˙ MarketWire



Charlotte Mackeprang +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail:[email protected], www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her