Oliepriserne stiger fredag morgen efter nye angreb mellem USA og Iran. Den amerikanske præsident, Donald Trump, siger, at våbenhvilen stadig gælder på trods af angrebene.
Det skriver Bloomberg News.
En tønde af den europæiske referenceolie, Brent, koster fredag morgen 100,18 dollar mod 97,23 dollar torsdag eftermiddag. Den amerikanske WTI-olie handles samtidig i 94,68 dollar mod 91,17 dollar torsdag eftermiddag.
Det amerikanske militær mener ikke, at der er tale om eskalation på trods af angrebene mellem iranske og amerikanske styrker i Hormuzstrædet. På den anden side mener Iran, at civile mål er blevet ramt.
De seneste sammenstød skærper spændingerne i hele Mellemøsten, hvor De Forenede Arabiske Emirater, UAE, er blevet angrebet med droner og missiler af Iran.
- Vi forventer, at markedet igen vil blive nervøst frem mod weekenden. Det er uklart, om den tidligere 48-timers deadline fortsat gælder. Men vi ved i hvert fald, at Trump før har udskudt deadlines, skriver Arne Lohmann Rasmussen, der er chefanalytiker hos Global Risk Management, i en kommentar.
Det Internationale Energiagentur (IEA) har advaret om, at verden mister 14 mio. tønder om dagen på grund af krigen. Chefen for IEA, Fatih Birol, udtalte torsdag på et besøg til Canada, at energiagenturet er klar til yderligere handlinger, efter at medlemmerne frigav 400 mio. tønder tilbage i marts.
På det øvrige råvaremarked koster en troy ounce guld fredag morgen 4725,38 dollar mod 4762,79 dollar torsdag eftermiddag.
.\\˙ MarketWire