14. feb. 2025 kl. 09:47
154 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Råvarer: Oliepriserne stiger svagt efter amerikanske told...

Oliepriserne stiger fredag morgen og bryder tre ugers nedgang, da Donald Trumps planer om gengældelsestold først ventes at træde i kraft i april. Prisstigningen kommer også efter en øget efterspørgsel efter brændstof.

Det skriver Reuters.

En tønde af den europæiske referenceolie, Brent, koster fredag morgen 75,24 dollar mod 74,76 dollar torsdag eftermiddag. Den amerikanske WTI-olie handles samtidig i 71,44 dollar mod 71,07 dollar torsdag eftermiddag.

Selv om der ses en positiv udvikling på handelsfronten i lyset af de amerikanske toldforsinkelser, kan en øget tro på en form for fredsaftale mellem Rusland og Ukraine fastholde handlere i bekymring om, at et potentielt løft af sanktionerne mod Rusland kan være med til at øge de globale energiforsyninger.

- Men stigningen i oliepriserne kan virke begrænset, da markedsdeltagerne skal fordøje udsigterne til, at russiske forsyninger kommer tilbage på markedet midt i potentielle fredsforhandlinger mellem Ukraine og Rusland, siger Yeap Jun Rong, der er markedsstrateg hos IG, til Reuters.

Tal fra storbanken JPMorgan viste fredag ifølge Reuters, at en stigning i den globale olieefterspørgsel også har påvirket markedet, da den steg til 103,4 mio. tønder om dagen. Det svarer til en stigning på 1,4 mio. tønder om dagen i forhold til året før.

På det øvrige råvaremarked koster en troy ounce guld fredag morgen 2933,52 dollar mod 2920,39 dollar torsdag eftermiddag.

.\\˙ MarketWire



Anna Seeberg Bengtsson +45 33 30 03 35 Ritzau Finans, E-mail:[email protected], www.ritzaufinans.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her