20. jan. 2025 kl. 11:26
599 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Rheinmetall rammer højeste niveau nogensinde

Der er mandag mere end rigeligt at glæde sig over for den tyske våbenproducent Rheinmetall.

Der er nemlig tikket en ordre på mere end 330 mio. euro ind - svarende til knap 2,5 mia. kr. - fra det tyske forsvar.

Samtidig har de tyske konkurrencemyndigheder også godkendt den forestående fusion med italienske Leonardo, og fusionsselskabet, Leonardo Rheinmetall Military Vehicles, er ifølge Bloomberg News med i spillet om at blive hovedleverandør til det italienske forsvars kommende ordrer på militærkøretøjer.

Det giver kun øget medvind til den i forvejen højtflyvende aktie. Mandag formiddag ligger aktien efter en stigning på 0,7 pct. i 699,10 euro - det højeste niveau nogensinde.

Den lukkede fredag i 694,40 euro, hvilket også var lukkerekord for aktien, der er blevet mere end fordoblet i løbet af det sidste år.





.\\˙ MarketWire



Christian Iversen Kielberg +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail: [email protected] , www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

5
Baseret på 1 anmeldelser

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her