13. maj 2024 kl. 14:47
208 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Roblons direktør fratræder øjeblikkeligt efter nedskæring...

Roblons chef, Lars Østergaard, fratræder øjeblikkeligt, efter direktionen som led i strategien er blevet skåret ned til to fra tre.

Det oplyser selskabet mandag eftermiddag.

Industrivirksomheden oplyser selv, at kerneforretning de senere år er blevet udviklet og fokuseret mod udvikling, produktion og levering af high-performance fiberløsninger og teknologier inden for telekommunikation og energisektoren. Og at vækststrategien frem mod 2025/26 retter sig ind mod udvalgte globale nøglekunder med Key Account Management, Innovation og Operational Excellence som kerneprocesser.

- Som led i styrkelsen af strategiens eksekvering tilpasses direktionen fra tre til to medlemmer. Samtidig allokeres øgede ressourcer til rekrutteringer af yderligere fagkompetent personale, skriver Roblon om chefafgangen.

Der er dog allerede fundet en afløser for Lars Østergaard. Det er Kim Müller, der indtil nu har været teknologichef, CTO. Samtidig bliver den nuværende finansdirektør, Carsten Michno, udpeget til at være "Co-CEO/CFO."

Aktien falder mandag eftermiddag 1,8 pct. til 81 kr.

.\\˙ MarketWire



Charlotte Mackeprang +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail:[email protected], www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Mest læste artikler

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her