01. sep. 2023 kl. 11:02
193 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Rockwool/Danske Bank: Kursmål løftes med 70 kr. efter opj...

Danske Bank løfter sit kursmål for Rockwool-aktien til 1600 kr. fra 1530 kr., efter at en opjustering af forventningerne onsdag aften har medført et løft af EBIT-estimaterne med 1-7 pct. for de næste tre år.

Det fremgår af en analyse fra Danske Bank, efter at isoleringskoncernen onsdag efter lukketid i forbindelse med sit halvårsregnskab opjusterede sine forventninger mindre end to måneder efter det seneste prognoseløft.

Danske Bank fremhæver, at Rockwool har været i stand til at løfte priserne med cirka 2 pct. siden udgangen af 2022.

- Det er i vores optik en imponerende udvikling, når man sammenligner med, at volumen er dykket med estimeret cirka 30 pct. i samme periode, skriver Danske Bank.

Med en god del af energiomkostningerne afdækket for resten af året er fokus skiftet til et potentielt mere usikkert 2024.

- Vi kæmper for at se en potentiel katalysator til at forbedre det europæiske byggemarked i 2024 og fortsætter med at fremhæve risikoen for prispres, skriver Danske Bank, der gentager den negative anbefaling "sælg".



Rockwool-aktien fortsætter opturen fredag med et plus på 2,5 pct. til 1802 kr. efter torsdagens fremgang på 4,8 pct.



.\\˙ MarketWire



Jakob Due Jakobsen +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail:[email protected], www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her