21. jun. 2023 kl. 07:51
34 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Rockwool/Nordea: Hæver anbefaling til "hold" fra "sælg"

Efter et kursfald, der virker overdrevet, og indikationer om fortsat prisdisciplin trods faldende salgsmængder hæver Nordea anbefalingen af aktien i isoleringskoncernen Rockwool til "hold" fra "sælg".

Hvorvidt sidste års prisdisciplin har kunnet fastholdes bredt i industrien har været en af hovedbekymringerne hos Nordea som følge af den betydelige, negative volumenvækst i isoleringsindustrien.

- Men her få måneder inde i højsæsonen indikerer vores undersøgelser af nøglemarkedspunkter en stabil prissætning, hvilket reducerer risici for den finansielle performance - og Rockwools seneste kursfald virker overdrevet, skriver Nordea.

Banken peger også på, at energipriserne, som er en stor udgift i produktionen, er faldende, hvilket kan bidrage til en positiv indtjeningsoverraskelse.

- Som en konsekvens ser vi et forbedret forhold mellem risiko og afkast, og givet den negative aktiekursudvikling hæver vi anbefalingen til "hold", men vi fortsætter med at se mere attraktive investeringer andre steder, skriver Nordea.

Tirsdag faldt Rockwool-aktien 0,1 pct. til 1608 kr. Den seneste uge er aktien imidlertid faldet 10,7 pct.

.\\˙ MarketWire



Flemming Thestrup Andersen +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail: [email protected] , www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her