03. okt. 2025 kl. 14:30
38 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Tesla slået af kinesisk rival for fjerde kvartal i streg

Tesla må igen se sig slået af den kinesiske rival BYD, der for fjerde kvartal i streg har leveret flere elektriske biler på verdensplan.

Det skriver Bloomberg News.

BYD har solgt næsten 390.000 flere elbiler i årets første ni måneder end Tesla. Tallene peger derfor stærkt mod, at BYD for første gang nogensinde får leveret flere elbiler end Tesla i et kalenderår.

Det sker, på trods af at Tesla torsdag annoncerede, at antallet af leverancer for tredje kvartal var højere end ventet. Her leverede Tesla 497.000 køretøjer mod ifølge Bloomberg ventede 439.612 elbiler.

Teslas leverancer steg med 7,4 pct. på årsbasis, mens analytikere havde ventet et fald på omkring 5 pct.

For året venter analytikerne ifølge Bloomberg dog, at BYD vil overhale Tesla med længder. BYD ventes at levere 2,17 mio. elbiler mod Tesla, der ventes at levere 1,61 mio. biler.

For tredje kvartal 2025 leverede BYD endda et højere salg end Tesla, selv om de samtidig annoncerede det første fald i salget i 18 måneder i september.

GENEREL MODVIND

Trods udsigten til at BYD for året vil overhale Teslas salgstal for første gang, ser begge bilkoncerner ind i usikkerhed.

BYD mister momentum på det kinesiske marked, hvor politikerne i stigende grad er bekymrede for prissætningen blandt landets bilmærker.

Tesla ser ligeledes ind i en periode, hvor en skattefordel for køb af elbiler udløber, hvilket ifølge Bloomberg har skubbet til salget af elbiler.

.\\˙ MarketWire



Rasmus Hall +45 33 30 03 35 Ritzau Finans, E-mail:[email protected], www.ritzaufinans.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her