29. nov. 2024 kl. 12:21
81 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Tidligere Mærsk-topchef skal få Danish Crown ud af krisen...

Søren Skou ser ud til at blive manden, der sammen med den nye administrerende direktør, Niels Duedahl, skal prøve at redde Danish Crown ud af slagterikoncernens nuværende krise.

Den tidligere administrerende direktør for A.P. Møller-Mærsk er ifølge en pressemeddelelse valgt ind som eksternt medlem i Danish Crowns bestyrelse.

Han er samtidig foreslået som ny bestyrelsesformand for Danish Crown, når der efter planen skal udpeges en ny af slagsen i december.

Og den opgave har han tænkt sig at sige ja til, hvis han får den tilbudt.

- Danish Crown har startet et omfattende arbejde, der skal gøre virksomheden mere konkurrencedygtig og sikre fremtidig vækst.

- Jeg ser frem til samarbejdet med bestyrelse og ledelse og håber at kunne at bidrage til den vigtige transformation, som virksomheden er i gang med, siger Søren Skou.

Søren Skou har været ansat hos Mærsk i knap 40 år og sidder i dag i bestyrelsen hos selskaber som Bygma Gruppen og C.W. Obel.

/ritzau/



Redaktion +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail: [email protected] , www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Mest læste artikler

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her