27. feb. 2024 kl. 17:02
210 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Tirsdagens aktier: Zealand og Bavarian blev de store tabe...

Den danske sundhedssektor var et dårligt bekendtskab for investorerne tirsdag, hvor Zealand Pharma var ramt af gevinsthjemtagning og Bavarian Nordic var presset efter mandagens kapitalmarkedsdag.

Yderligere kom Novo Nordisk også i modvind efter opløftende forsøgsdata fra en mulig fedmebehandlingskonkurrent.

Alt i alt lukkede C25-indekset med et fald på 0,4 pct. i 1893,61, hvor det fælleseuropæiske Stoxx 600-indeks ved dansk lukketid til sammenligning lå med et plus på 0,2 pct.

Der var ikke de store makrobegivenheder at spejde efter tirsdag. Til gengæld venter vigtige nøgletal senere på ugen.

- Sidst på ugen får vi de her inflationsrelaterede nøgletal, som kan flytte lidt på tingene, siger senioraktierådgiver Martin Munk fra Jyske Bank til MarketWire med henvisning til forbrugerprisopgørelserne fra blandt andet eurozonen og USA.

ZEALAND MED REGNSKAB

Zealand Pharma faldt 4,4 pct. til 620 kr. efter mandagens eksplosive stigning på knap 36 pct., der kom i kølvandet af opløftende data med selskabets lægemiddelkandidat til behandling af fedtlever.

Danske Bank sænkede efterfølgende anbefalingen for aktien med to hak til "sælg" fra "køb", mens kursmålet blev løftet til 600 kr. fra 400 kr., idet der bliver henvist til, at risiko/afkastforholdet ikke er gunstigt forud for kommende forsøgsdata.

Jyske Banks senioraktierådgiver vurderer også, at der kan være tale om gevinsthjemtagning efter stigningen mandag.

Zealand Pharma aflagde også regnskab tirsdag morgen, der interessemæssigt ikke kan hamle op med mandagens forsøgsresultater.

Bavarian Nordic hang med et fald på 6,3 pct. til 165,80 kr. også med næbbet efter kapitalmarkedsdagen mandag.

- Der er en skuffelse over indtjeningsmarginen, siger Martin Munk, der henviser til andre finanshuse, da Jyske Bank ikke selv dækker aktien.

Uden selskabsspecifikt nyt endte ISS i toppen af C25-indekset med en stigning på 1,8 pct. til 128,20 kr.

NOVO PRESSET AF MULIG RIVALS VÆGTTABSDATA

Novo Nordisk blev presset 1,2 pct. til 833,90 kr., efter at det lille amerikanske biotekselskab Viking Therapeutics offentliggjorde spændende vægttabsdata for lægemiddelkandidaten, VK2735, til behandling af svær overvægt.

Vægttabet er i den højeste dosisudgave på over 14 pct. efter 13 uger, og det er absolut konkurrencedygtigt med de data, Novo og konkurrenten Lilly tidligere har vist.

Det vurderer analytiker i Sydbank, Søren Løntoft Hansen, der dog også fremhæver, at VK2735 er flere år væk fra markedet.

NETCOMPANY VENDTE RUNDT PÅ NYT I HACKER-SAG

Aktien i Netcompany var under hårdt pres fredag og mandag efter meldinger om et hackerangreb, og nedturen fortsatte tirsdag formiddag med et yderligere på knap 9 pct.

Det fald blev dog vendt til et plus, der ved lukketid lød på 2,6 pct. i 296 kr., efter at Netcompany orienterede yderligere om sagen.

Netcompany pointerer, at der var tale om et enkeltstående datatyveri, hvor kildekode og brugermanualer er blevet opsnappet.

JYSKE BANK MED MERE UDBYTTE

Jyske Bank steg 0,5 pct. til 525 kr. efter et regnskab, hvor hovedtallene var kendt og det samme var prognosen for 2024.

En af de poster, der ikke kendte på forhånd, var størrelsen på udbyttet, der bliver på 7,80 kr. per aktie ligesom det ekstraordinære udbytte, der blev besluttet i efteråret 2023.

Entreprenørkoncernen Per Aarsleff leverede tal og kunne melde om travlhed i regnskabsårets første kvartal, der er forløbet nogenlunde på linje med forrige år.

Aarsleff-aktien faldt 2,2 pct. til 332,50 kr.

.\\˙ MarketWire



Jakob Due Jakobsen +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail:[email protected], www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Mest læste artikler

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her