06. feb. 2024 kl. 17:00
219 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Tirsdagens obligationer: Renten vendte ned igen efter man...

På det danske obligationsmarked fik investorerne igen lidt appetit på rentebærende papirer efter et større kursfald og medfølgende rentestigning mandag.

Renten på den toneangivende tiårige danske statsobligation faldt tirsdag med 5 basispoint til 2,44 pct. efter en stigning mandag på 8 basispoint.

I mangel af større økonomiske nøgletal i kalenderen kunne markedsdeltagerne tirsdag blandt andet pejle efter et lidt svagere end ventet detailsalg i eurozonen.

I december faldt det med 1,1 pct. i december i forhold til måneden før, hvor økonomer adspurgt af Bloomberg News havde ventet et fald på 1,0 pct.

Tirsdag morgen blev der også fremlagt en overraskende udvikling for fabriksordrerne i Tyskland, der viste en fremgang på hele 8,9 pct. på månedsbasis i december, hvor økonomer adspurgt af Bloomberg News havde ventet en tilbagegang på 0,2 pct.

Den store stigning for måneden betyder samtidig, at fabriksordrerne på årsbasis er steget 2,7 pct. mod en ventet negativ vækst på 5,3 pct.

Deltagerne på obligationsmarkedet kunne tirsdag også se en spanske centralbankchef og rådsmedlem i ECB, Pablo Hernández de Cos, gentage, at Den Europæiske Centralbank er dataafhængig, og at den ikke danser efter markedets pibe.

- Vi er her ikke for at bekræfte markedets forventninger, siger den spanske centralbankchef og fortsætter:

- Vi følger vores egen vurdering.

.\\˙ MarketWire



Jakob Due Jakobsen +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail:[email protected], www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her