28. sep. 2023 kl. 17:00
301 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Torsdagens obligationer: Flere faktorer spillede ind på m...

Den danske rente kravelede højere og højere torsdag og holdt stædigt fast i sit højeste niveau siden juli 2011.

Det blev til en stigning i renten på den toneangivende tiårige statsobligation på 14 basispoint til 3,24 pct. i forhold til onsdag.

Og billedet med stigende statsrenter gik igen i Europa.

Det er stigende oliepriser, der er med til at presse renterne op. Udsigten til højere energiomkostninger og en deraf vedholdende høj inflation lægger pres på obligationsmarkederne. Derudover er det overordnede tema fortsat, at centralbankerne vil holde renterne høje i længere tid end ventet.

Jyske Banks rente- og valutastrateg, Morten Hassing Povlsen, vurderer, at også såkaldte "stop loss-handler2 presser renterne op:

- Jeg tror, at der er mange, der har tænkt, at man skulle købe ind på obligationssiden, og så bliver renterne bare ved med at stige, siger Morten Hassing Povlsen, der fortsætter:

- Man har købt obligationer, og det er så gået galt. Så bliver man nødt til at gå ud. Det kan man gøre på forskellige måder. For eksempel ved at betale i "swappen". Eller simpelthen bare lukke den ned.

Og en af årsagerne er netop, at centralbankerne er lidt mere høgeagtige.

- Det er begyndt at gå op for markedet, at de holder renterne uændret i en længere periode, end man tidligere troede og hvad man normalt har gjort, siger Morten Hassing Povlsen.

Der var også gang i nøgletallene torsdag.

Handlerne fik dagen igennem inflationstal fra Spanien samt fra tyske delstater, der mundede ud i den samlede tyske inflation torsdag eftermiddag. De viste en årsstigningstakt i september på 4,3 pct. mod ventet 4,5 pct. og 6,4 pct. i august.

- Det er et ekstraordinært stort fald vi har set i inflationen i Tyskland, der hører til de absolutte sjældenheder, lyder det fra Tore Stramer, der er cheføkonom i Dansk Erhverv.

Torsdag aften er der også nyt fra USA, når Jerome Powell, der er chef for den amerikanske centralbank, Federal Reserve, holder tale ved et arrangement i Washington D.C.

I sidste uge fastholdt Federal Reserve renten og signalerede samtidig, at renten vil forblive høj i længere tid. Det har løftet renten den seneste tid og presset aktiemarkedet ned.

.\\˙ MarketWire



Charlotte Mackeprang +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail:[email protected], www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her