29. feb. 2024 kl. 17:01
227 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Torsdagens obligationer: Inflationsdata gav rentesving

Inflationsdata fra nær og fjerne satte torsdag obligationsrenterne i svingninger, med 2,49 pct. som lukkerente for den tiårige danske toneangivende statsobligation.

Det var 4 basispoint under niveauet ved åbningen torsdag morgen som var uændret i forhold til lukkeniveauet onsdag eftermiddag. Men hen over torsdagens handel nåede renten at svinge sig helt op i 2,59 pct.

Stigningen satte ind i den tidlige formiddagstime, efter at friske nøgletal viste, at de franske forbrugerpriser steg 2,9 pct. i februar, mens økonomerne ifølge Bloomberg News havde ventet en inflation på 2,8 pct. Kort efter viste andre nøgletal, at inflationen i Spanien også var på 2,9 pct. i februar mod en ventet inflation på 2,8 pct.

Men siden kom overraskende positivt data, som viste, at de tyske inflation aftog mere end ventet i februar - nemlig til 2,5 pct. mod en ventet inflation på 2,6 pct. og fra 2,9 pct. i januar. Det sendte obligationsrenterne ud i brat fald på 10 basispoint.

Og den positive krone på værket var udfaldet af den amerikanske centralbank Federal Reserves foretrukne inflationsmåling, PCE kerneprisindekset, som ramte plet i forhold til forventningerne og aftog til 2,8 pct. fra 2,9 pct. måneden før.

Fredag formiddag kommer de samlede inflationstal for eurozonen.

.\\˙ MarketWire



Henning Nielsen +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail: [email protected] , www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her