12. aug. 2025 kl. 11:04
76 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Tyskland: De finansielle aktørers forventningsindeks skuffer

De tyske finansielle aktører er mere skeptiske i forhold til den økonomiske udvikling i Tyskland, end økonomer havde forudset.

Det viser offentliggørelsen af det såkaldte ZEW-indeks for august. Forventningsindekset faldt til 34,7 fra 52,7 måneden før. Økonomerne havde ifølge Bloomberg News ventet et fald, men kun til 39,5.

Den del af ZEW-indekset, som afspejler vurderingen af den nuværende økonomiske situation, faldt til minus 68,6 fra minus 59,5. Konsensus var ifølge Bloomberg et fald til minus 67,0.

ZEW-tillidsindikatoren er udarbejdet af organisationen Zentrum für Europäische Wirtschaftsforschung (EW) og afspejler vurderingen af Tysklands økonomiske situation blandt institutionelle investorer og økonomer.

.\\˙ MarketWire



Jakob Dalskov +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail: [email protected] , www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Mest læste artikler

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her