23. feb. 2024 kl. 10:06
162 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Tyskland: IFO-indekset lander en smule bedre end ventet

Det tyske erhvervstillidsindeks IFO udviklede sig lidt bedre end ventet i februar, da det steg til 85,5 fra 85,2 måneden før. Det skal sammenlignes med markedskonsensus om indeks på netop 85,5 ifølge Bloomberg News.

Respondenternes vurdering af det nuværende forretningsklima var uændret i forhold til måneden før på 86,9, efter en revision at tallet fra januar til 86,9 fra tidligere opgjort 87,0 . Til sammenligning havde økonomerne ventet indeks 86,8.

Endelig steg forventningsindekset til 84,1 fra 83,5. Økonomerne havde ifølge Bloomberg ventet en stigning i forventningsindekset til 84,0.

Det tyske IFO-indeks dækker over omtrent 9000 tyske selskabers opfattelse af det nuværende forretningsklima, og hvordan de venter, at de næste seks måneder vil blive.

.\\˙ MarketWire



Henning Nielsen +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail: [email protected] , www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her