21. jan. 2025 kl. 11:04
90 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Tyskland: ZEW-tilliden skuffer på forventningerne

De tyske finansielle aktører er mindre optimistisk i forhold til de økonomiske udsigter i Tyskland, end økonomer havde forudset.

Det viser offentliggørelsen af det såkaldte ZEW-indeks for januar. Forventningsindekset faldt til 10,3 fra 15,7 måneden før. Økonomerne havde ifølge Bloomberg News ventet et noget mindre fald til 15,1.

Den del af ZEW-indekset, som afspejler vurderingen af den nuværende økonomiske situation, steg dog til minus 90,4 fra minus 93,1. Konsensus var ifølge Bloomberg et fald til minus 93,1.

ZEW-tillidsindikatoren er udarbejdet af organisationen Zentrum für Europäische Wirtschaftsforschung (ZEW) og afspejler vurderingen af Tysklands økonomiske situation blandt institutionelle investorer og økonomer.

.\\˙ MarketWire



Flemming Thestrup Andersen +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail: [email protected] , www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Mest læste artikler

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her