11. aug. 2025 kl. 15:41
72 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

USA/åbning: Micron imponerer med opjustering i tæt på fla...

Chipproducenten Micro Technology går mandag i vejret efter en opjustering over markedets forventninger, mens både Nvidia og Advanced Micro Devices hænger i bremsen efter en atypisk aftale med regeringen i USA.

Der er lagt op til en begivenhedsrig uge med både amerikanske inflationstal og en deadline for handelsaftalen med Kina tirsdag.

Det lader til at få handlerne til at holde igen på ugens første dag. Her bevæger det brede S&P 500-indeks sig ikke ud af flækken. Omvendt falder det teknologitunge Nasdaq-indeks med 0,1 pct., mens Dow Jones omvendt øger 0,1 pct.

Tallene tirsdag ventes at vise en tiltagende inflation i USA, mens deadlinen med Kina ventes skubbet yderligere 90 dage.

Også forhandlinger om en fredsaftale mellem Rusland og Ukraine fylder i handlernes bevidsthed. Fredag mødes USA´s præsident, Donald Trump, med Ruslands præsident, Vladimir Putin, i den amerikanske delstat Alaska for at forhandle.

MICRON BELØNNES FOR OPJUSTERING

Chipproducenten Micron stiger mandag 5,6 pct. efter en opjustering af prognosen for fjerde kvartal, der langt overstiger markedets forventninger.

Opjusteringen begrundes med bedre priser - særligt for hukommelsestypen DRAM - og stærk eksekvering.

Micron venter nu en justeret omsætning på 11,1-11,3 mia. dollar og en justeret indtjening per aktie på 2,78-2,92 dollar.

Begge er langt over analytikernes bud, der nogenlunde svarede til midtpunktet for den gamle prognose, på henholdsvis 10,76 mia. dollar og 2,52 dollar per aktie.

SÆREGEN CHIPAFTALE

Både Nvidia og Advanced Micro Devices (AMD) falder i den indledende handel mandag, efter at de to chipproducenter har accepteret en aftale med den amerikanske regering.

Som led i aftalen betaler de to selskaber 15 pct. af deres omsætning på salg af chips til Kina til USA´s regering mod overhovedet at måtte sælge til Kina.

Konkret skal Nvidia betale 15 pct. til den amerikanske regering af sin omsætning fra salget af H20-chippe, og for AMD gælder det salget af computerchippen MI308.

Aftalen vækker opsigt hos en tidligere handelsforhandler for USA.

- At kalde det usædvanligt eller uden fortilfælde ville være en voldsom underdrivelse, siger Stephen Olsen til Bloomberg News.

- Det, vi ser, er i realiteten monetarisering af den amerikanske handelspolitik, hvor selskaber i USA skal betale regeringen for eksporttilladelse. Hvis det er tilfældet, er vi nået en ny og farlig verden, fortsætter han.

AMD sætter sig 1,6 pct., og Nvidia falder 1,0 pct.

LITIUMAKTIER I HOPLA EFTER KINESISK STOP

Nedlagt drift i en litiummine i Kina er mandag godt nyt for amerikanske selskaber med litiumaktiviteter.

Ifølge Bloomberg News har kinesiske Contemporary Amperex Technology sat aktiviteten i en mine i provinsen Jiangxi i bero. Årsagen skulle ifølge spekulationer være frygten for overkapacitet hos den kinesiske regering.

Albemarle stiger 11,2 pct., chilenske Sociedad Quimica y Minera de Chile, der er børsnoteret i New York, øger 9,9 pct., og Sigma Lithium Resources går frem med 23,6 pct.

GENANSAT FDA-CHEF SENDER VACCINEAKTIER NED

Vinay Prasad, der for kun få uger blev fyret fra lægemiddelstyrelsen Food and Drugs Administration (FDA), er blevet genansat.

Det lægger pres på biotekaktier med vaccineaktiviteter, da Vinay Prasad tidligere har foretaget beslutninger, der ifølge Bloomberg News er blevet kritiseret.

Blandt andet har den genansatte chef omstødt en videnskabelig vurdering fra sit eget forskerteam og generelt holdt en konfrontatorisk stil.

Sarepta falder 3,7 pct., Capricor Therapeutics dykker 10,9 pct., og Replimune bakker 13,4 pct.

.\\˙ MarketWire



Morten Frederik Heltoft +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail: [email protected] , www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her