13. aug. 2025 kl. 14:41
66 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

USA´s Bessent opfordrer til store lempelser af "for restr...

Renterne i USA bør være op mod 175 basispoint lavere end et nuværende niveau, mener USA´s finansminister, Scott Bessent.

Over for Bloomberg TV beskriver finansministeren renten på 4,25-4,50 pct. som "for restriktiv".

Scott Bessent finder det sandsynligt, at den amerikanske centralbank, Federal Reserve, kan skyde gang i en ny lempelsescyklus med en nedsættelse på 50 basispoint. Den gængse størrelse på en rentenedsættelse er ellers 25 basispoint.

- Der er en meget stor sandsynlighed for en rentenedsættelse på 50 basispoint, siger han ifølge Bloomberg News.

- Vi kunne indlede en serie af rentenedsættelser nu og starte med en lempelse på 50 basispoint i september, fortsætter finansministeren.

Markedet køber imidlertid ikke ind på teorien om 50 basispoint, viser handel med rentefutures. Her indregner handlerne en lempelse på 25 basispoint i september og yderligere 25 basispoint i december.

Scott Bessent argumenterer videre for, at rentenedsættelser ved rentemøderne i juni og juli havde været på sin plads, efter at den seneste jobrapport for juli både vidnede om en svagere beskæftigelse end ventet, men også voldsomme nedrevideringer i maj og juni.

.\\˙ MarketWire



Morten Frederik Heltoft +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail: [email protected] , www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Mest læste artikler

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her