22. jul. 2025 kl. 06:32
77 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

USA/lukning: Alphabet, Amazon Meta og Apple trak markedet...

De amerikanske aktier steg let mandag og endte derfor med endnu en rekord. Årets tiende af slagsen, efter at markedet er steget tæt på 30 pct. fra årets bund, der fulgte præsident Trumps "Liberation Day" i starten af april.

Og der er udsigt til lidt mere mere, hvis indikationerne fra futuresmarkedet holder stik. Her er der stigninger på op til 0,1 pct tirsdag morgen ved 5.30-tiden

Årets stigning har dog hævet barren for selskaberne i denne regnskabssæson, påpeger UBS, men hidtil har 80 pct. af regnskaberne for andet kvartal fra selskaberne i S&P 500 været bedre end ventet, ligesom guidance for den igangværende periode ligger over konsensus.

Igen mandag var der enkelte større regnskaber på agendaen, men først onsdag er der nyt fra de helt store navne i Magnificent Seven, når Tesla og Alphabet lægger deres tal frem.

Det brede S&P 500-indekset steg mandag 0,1 pct. til rekord i 6305,60 indekspoint, men det var i den tidligere handel også i plus med så meget som 0,7 pct., inden der især blev solgt ud inden for sundhed og energi.

Af samme grund vekslede Dow Jones også et moderat plus til et marginalt fald, mens Nasdaq-indekset gik op med 0,4 pct. til rekord i 20.974,17 point.

- Regnskabssæsonen vil gå fuldt i gang i denne uge, og forventningerne vil være vigtigere end nogensinde, kommenterer Matt Maley, investeringschef hos Miller Tabak + Co., over for Bloomberg News.

- Forventningerne skal skabe en meget stor forhøjelse i indtjeningsestimaterne, hvis I markedet skal nå nogle af de mål, der lige nu er på Wall Street.

APPLE TRÆKKER FOR

S&P 500 var det kommunikationsservice, som klarede sig bedst blandt sektorerne med et plus på 1,9 pct., mens cyklisk forbrug såvel som råvarer og materialer også steg 0,6 pct.

Rentefølsomme fast ejendom og forsyning vandt desuden 0,3-0,4 pct., da markedsrenterne satte sig mandag, og it-aktierne gik også 0,1 pct. op.

I den anden ende var det energiaktierne og sundhed, der havde det sværest med minusser på 0,6-1,0 pct.

Det var blandt andet Apple, som trak op i markedet med en fremgang på 0,6 pct., mens Microsoft sluttede uændret. Blandt chipaktierne blev Broadcom løftet 1,7 pct. efter et stærkt regnskab fra Taiwan Semiconductor Manufactoring Company (TSMC), mens AI-storebror Nvidia bakkede 0,6 pct. Qualcomm vandt derimod 2,7 pct.

I kommunikationsservice var det Alphabet, som trak for med et plus på 2,8 pct., mens Meta også gik frem med 1,2 pct. I samme sektor var der også regnskabsnyt fra mobilkæmpen Verizon, som opjusterede sine forventninger til driftsoverskuddet, og som derfor steg 4,0 pct. og toppede i hovedindekset.

I cyklisk forbrug satte Tesla sig imidlertid 0,4 pct., mens Amazon vandt 1,4 pct.

Uden for S&P 500 hoppede betalingskoncernen samtidig Block op med 7,2 pct. på nyheden om, at aktien fra onsdag indlemmes i det amerikanske hovedindeks i stedet for olieselskabet Hess, der overtages af Chevron.

.\\˙ MarketWire



Flemming Kruhøffer +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail: [email protected] , www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Mest læste artikler

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her