12. sep. 2025 kl. 06:32
44 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

USA/lukning: Warner Bros til tops i rekordstemt marked ef...

Film- og tv-koncernen Warner Bros Discovery blev den store stjerne i torsdagens rekordspækkede amerikanske aktiehandel.

Fredag morgen er uden ensretning, når man ser på bevægelserne i de amerikanske aktieindeksfutures, der alle svinger omkring nulpunktet.

Torsdag kunne friske inflationsdata for august ikke skræmme hverken Federal Reserve eller investorerne, som sendte aktierne i vejret direkte til den tredje rekord på stribe for det brede marked.

S&P 500-indekset endte med et plus på 0,9 pct. og dermed den tredje rekord i træk, og Nasdaq-indekset kunne med sit plus på 0,7 pct. notere den fjerde rekord på stribe.

Dow Jones-indekset endte ligeledes i rekord efter sin stigning på 1,4 pct.

- Det står klart, at inflationen er relativt rolig, hvilket giver Federal Reserve fleksibilitet til at fokusere mere på at dæmme op for den fortsatte svaghed på arbejdsmarkedet, siger Skyler Weinand, der er investeringsdirektør hos Regan Capital, til Bloomberg News.

- Vi forventer, at Federal Reserve vil sænke renten med 25 basispoint i næste uge og følge op med yderligere to sænkninger på 25 basispoint i år, fortsætter han.

TOLDEFFEKT HOLDER INFLATIONEN OPPE - MEN UDEN AT ALARMERE

Inflationen i USA var fortsat holdt oppe af blandt andet toldsatserne fra Donald Trumps administration i august, men uden at det får den amerikanske centralbank, Federal Reserve, til at vakle i kursen mod en rentenedsættelse i næste uge, vurderer flere økonomer.

Samlet set tiltog inflationen i årets ottende måned til 2,9 pct. fra 2,7 pct. i juli, men det var helt som ventet blandt de økonomer, som Bloomberg News på forhånd havde spurgt.

Kerneinflationen forblev samtidig på 3,1 pct., hvilket ligeledes var helt som ventet i markedet.

- Lige nu er inflationen et vigtigt sideplot, men arbejdsmarkedet er stadig hovedhistorien, siger Ellen Zentner, der er chefstrateg hos Morgan Stanley, til Bloomberg News.

- Dagens tal for forbrugerpriserne ser måske ud til at opveje for gårsdagens tal for producentpriserne, men den var ikke stærk nok til at aflede Feds opmærksomhed fra det svagere jobmarked. Det betyder en rentenedsættelse i næste uge - og sandsynligvis flere i fremtiden, fortsætter hun.

Og netop fra arbejdsmarkedet var der torsdag mere sløjt nyt, da den ugentlige statistik for nytilmeldte ledige viste 263.000 mod konsensus om 235.000 blandt økonomerne ifølge estimater indsamlet af Bloomberg News.

WARNER BROS I VEJRET AF MULIGT BUD PÅ VEJ FRA PARAMOUNT SKYDANCE

Den helt store vinder blandt enkeltaktierne var Warner Bros Discovery, der steg med 28,9 pct. til 16,16 dollar som en direkte følge af en historie hos Wall Street Journal om, at rivalen Paramount Skydance vil købe hele selskabet.

Der skulle nemlig være et bud på vej, rapporterede avisen med henvisning til en anonym kilde med kendskab til sagerne.

Paramount Skydance selv blev dog også bifaldet for historien og steg med 15,6 pct. til 17,46 dollar.

Abbvie kunne desuden se sin aktie stige med 4,1 pct. til 220,22 dollar, efter at medicinalselskabet har indgået forlig med en række kopiproducenter af gigtmidlet Rinvoq.

Det sender kopikonkurrencen længere ud i fremtiden.

GEVINSTHJEMTAGNING RAMTE ORACLE EFTER KÆMPEPLUS ONSDAG

Med til festen torsdag var til gengæld Oracle, som onsdag holdt sin egen gigantiske forfest, ikke.

Der blev nemlig taget gevinst hjem i onsdagens store kursraket, som steg med hele 36 pct. på ugens tredje dag.

Men trods endnu en positiv åbning torsdag vendte billedet ud på handelsdagen, og aktien endte med et fald på 6,3 pct. til 307,79 dollar.

Den voldsomme optur onsdag satte ind, efter at Oracle i forbindelse med sit kvartalsregnskab tirsdag efter amerikansk børslukketid spåede en vækst i sin forretning inden for cloud-infrastruktur på 77 pct. i dette regnskabsår til 18 mia. dollar samt en fortsat vækst over de kommende fire år til hele 144 mia. dollar.

Til gengæld var der for syvende handelsdag i træk fremgang til Micron Technology, der tjener sine penge på primært hukommelseschips.

Både Citigroup og Miller Tabak har ifølge Bloomberg News fremhævet potentiale for stigninger til aktien efter regnskabet for fjerde kvartal og hele 2024/25 den 23. september.

Aktien steg med 7,6 pct. til 150,57 dollar.

.\\˙ MarketWire



Flemming Kruhøffer +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail: [email protected] , www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her