03. jul. 2023 kl. 06:32
19 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

USA/T-bond: Rentekurven dykkede yderligere fredag - NY

En lidt lavere end ventet kerneinflation i maj holdt fredag de lange renter nede, mens de korte i højere grad indstillede sig på kommende renteforhøjelser i USA.

Renten på den toneangivende tiårige amerikanske statsobligation faldt marginalt basispoint til 3,84 pct. I løbet af fredagen blev den tiårige rente handlet mellem 3,80 og 3,89 pct.

Mandag morgen er renten på den tiårige T-bond fortsat 3,84 pct. på markedet i Tokyo.

Det er 2 point over det niveau, som renten havde, da obligationshandlerne i Danmark gik på weekend.

Den toneangivende toårige amerikanske statsobligationsrente strøg op med 4 basispunkter til 4,90 pct.

Mandag morgen er renten på den toårige statsobligation 4,91 pct. i Tokyo.

Med dagens udvikling dykker rentekurven yderligere i minus til 107 basispoint mod negative 103 punkter torsdag, og dermed signaleres med yderligere kraft en mulig recession forude, da en negativ rentekurve antages normalt at telegrafere en lavere vækst og dermed lavere inflation på længere sigt end på kortere.

- Mens inverteringen af rentekurven historisk har medført høj sandsynlighed for recession, mener vi, at formen mere er en funktion af forventninger om en faldende inflation end en forværring af væksten, skriver Meghan Swiber, rentestrateg hos Bank of America, dog i en kommentar, ifølge Bloomberg News.

Fredagens vigtigste nøgletal var kerneinflationen, målt på PCE Core, som er den amerikanske centralbanks foretrukne mål, og den aftog i maj til 4,6 pct. på årsbasis fra 4,7 pct. i april, mens et uændret niveau var ventet.

Det pressede de længere renter nedad, mens de kortere alligevel steg på en forventning om, at den amerikanske centralbank, Federal Reserve, vil hæve sin rente igen i slutningen af juli. Banken har et mål om en kerneinflation på 2,0 pct. om året.

I juni fastholdt banken sin rente efter ti renteløft i træk til 5,00-5,25 pct., men den signalerede samtidig to forhøjelser mere til 5,625 pct. inden årets udgang, og markedet regner med en sandsynlighed på godt 80 pct. med, at den første vil komme til juli.

Afdæmpningen af PCE Core peger dog i retning af, at forbrugerne i USA er ved at tabe momentum.

- Hvis ikke forbrugerne skubber væksten videre, antyder det mere nedadgående risiko for vækstbilledet, og det kan derfor være, at Federal Reserve ikke når frem til den anden forhøjelse, siger Tom Simons, økonom hos Jefferies, til Reuters.

.\\˙ MarketWire



Flemming Kruhøffer +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail: [email protected] , www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Mest læste artikler

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her