16. jan. 2024 kl. 06:32
67 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

USA/T-bond: T-bond-rentehop efter lang amerikansk weekend...

Det amerikanske obligationsmarked var lukket mandag for Martin Luther King Day.

Tirsdag morgen er handlen genoptaget på markedet i Tokyo, hvor den tiårige statsobligation handles med en rente på 4,00 pct. Det svarer til en stigning på 6 basispoint i forhold til fredagens lukkeniveau og er 5 basispoint mere end ved dansk lukketid samme dag.

Den toneangivende toårige amerikanske statsobligation forrentes med 4,21 pct., hvilket er 6 basispoint mere end fredagens lukkeniveau.

Fredag faldt de amerikanske markedsrenter især i den korte ende, da en aflæsning af producentprisernes udvikling i december var overraskende svag.

Det sendte den korte toårige rente i sit laveste siden maj sidste år, og spekulationerne om rentenedsættelser i 2024 tog samtidig til.

.\\˙ MarketWire



Flemming Kruhøffer +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail: [email protected] , www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Mest læste artikler

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her