25. jul. 2024 kl. 13:02
113 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Våbenproducenten Northrop Grumman opjusterer forventningerne

Den amerikanske våbenproducent Northrop Grumman har givet sine forventninger til både salg og indtjening et mindre løfter efter en bedre end ventet udvikling i andet kvartal.

I torsdagens amerikanske formarked indikeres aktien 2,9 pct. højere i 455 dollar.

Selskabet, der både er verdens producent af radarer og krigsskibe, fik en vækst i salget på 6,7 pct. til 10,22 mia. dollar. Her ventede analytikere adspurgt af Bloomberg News kun en vækst til 10,02 mia. dollar.

Driftsindtjeningen er gået frem med 13 pct. til 1,09 mia. dollar mod en ventet fremgang til 1,03 mia. dollar.

For helåret hæves forventningerne til salget med 200 mio. dollar, så prognosen nu lyder på 41,0-41,4 mia. dollar, mens prognosen for den justerede indtjening per aktie hæves med 45 cent til 24,90-25,30 dollar.

Her lød analytikerkonsensus på henholdsvis 41,2 mia. dollar og 24,74 dollar.



.\\˙ MarketWire



Jakob Due Jakobsen +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail:[email protected], www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Mest læste artikler

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her