22. aug. 2025 kl. 06:32
28 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Valuta: Amerikansk centralbankchef i centrum for opmærkso...

De finansielle markeder har antennerne rettet stift mod signaler fra Jackson Hole i Wyoming fredag.

Her skal den amerikanske centralbankchef, Federal Reserves Jerome Powell, tale på bankens årlige symposium for verdens centralbanker. Talen giver traditionelt indikationer om den kommende pengepolitiske udvikling i verdens største økonomi.

Fredag morgen ligger dollarindekset, der vægter den amerikanske valuta mod en kurv af større valutaer, i 98,64 mod 98,56 torsdag eftermiddag ved 17-tiden og 97,81 ved indgangen til ugen.

Interessen for Jerome Powells kommentarer skyldes ikke mindst en uventet svag jobrapport for juli, som kombineret med store nedjusteringer af ansættelser i maj og juni styrkede håbet om en forestående rentereduktion.

Men siden da har forsigtige kommentarer fra andre af de pengepolitiske topfolk og økonomiske data, der klart indikerer inflationsrisici, dæmpet forventningerne.

Så sent som torsdag virkede Federal Reserve of Clevelands chef, Beth Hammack, ilden over for en rentereduktion. Hun udtalte, at hun ikke vil støtte en rentenedsættelse, hvis det pengepolitiske møde var i morgen.

- Det er usandsynligt, at Powell på forhånd vil forpligte sig til en rentenedsættelse i september. Federal Reserve har et dobbelt mandat, og lige nu opvejer inflationen arbejdsmarkedet som den største risiko, siger chefstrateg Charu Chanana fra Saxo Bank i Singapore til Reuters.

Og der er endnu en inflations- og arbejdsmarkedsrapport, inden det pengepolitske møde i september finder sted.

- Så Powell har al mulig grund til at være tålmodig og holde optionerne åbne, siger Charu Chanana.

De finansielle markeder indregner 75 pct.s sandsynlighed for en rentereduktion på 25 basispoint i september hvor der for blot en uge siden var 92 pct. sandsynlighed.

Prissætningen for en rentenedsættelse gør det let for Powell at skyde over markedsforventningerne.

- Vi forventer en større styrkelse af dollar, hvis Powell udfordrer den nuværende høje sandsynlighed for en rentenedsættelse i september. Sagt på en anden måde - dollar står over for asymmetriske risici med større potentiale for styrkelse end svækkelse, siger cheføkonom Joseph Capurso fra Commonwealth Bank of Australia i Sydney til Reuters.

Og mens markedets fokus er rettet mod en amerikanske rentenedsættelse lurer en renteforhøjelse i Japan i baggrunden.

Dagens inflationsdata fra myndighederne i Tokyo viser en fortsat høj og tilmed stabil kerneinflation. Det holder forventningerne om en rentestigning i den kommende måned i live.

- Vi forventer, at Bank of Japan hæver den ledende rente i oktober. Kerneinflationen vil sandsynligvis forblive over 3 pct. i en længere periode, og det vil understøtte Bank of Japans normaliseringspolitik, siger økonom Min Joo Kang fra ING i Seoul til Reuters.

Den japanske centralbank er i gang med en normalisering af pengepolitikken efter et årti med ultralempelige vilkår for at få bugt med den japanske deflationsspiral, der har gennemsyret landet i årevis.

Dollar koster fredag morgen 148,50 yen mod 148,16 torsdag eftermiddag.

Euro koster samtidig 1,1609 dollar mod 1,1616 dollar torsdag eftermiddag, og britiske pund ligger i 1,3413 dollar mod 1,3426 dollar torsdag.

.\\˙ MarketWire



Flemming Kruhøffer +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail: [email protected] , www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her