17. okt. 2025 kl. 06:32
40 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Valuta: Dollar svækket på handelsbekymringer

Globale handelsfriktioner og tegn på svækkelse i den amerikanske økonomi som argument for flere rentenedsættelser fra Federal Reserve tynger fredag morgen dollar, der er svækket i forhold til både euro og yen.

Også bekymringer om centralbankens uafhængighed og den amerikanske nedlukning af de føderale statsapparat gør dollar sårbar, da investorer søger mod andre aktiver.

- I stedet for at satse på en valuta, skynder folk sig ind i guld, kryptovaluta og andre aktiver for at skærme sig mod risiko, siger Dilin Wu, strateg i Pebberstone Group, til Reuters.

Modsat holder yen fast, efter at Bank of Japans direktør, Kazuo Ueda, har åbnet en kattelem for en japansk renteforhøjelse denne måned. Centralbanken er klar, hvis sol og måne står rigtigt i forhold til inflationen og væksten, forlød det torsdag.

Fredag morgen skal der 1,1704 dollar til en euro mod 1,1677 dollar torsdag klokken 17. Og på samme tid går der 150,20 yen per dollar mod 150,78 yen torsdag eftermiddag.

.\\˙ MarketWire



Charlotte Mackeprang +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail:[email protected], www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Mest læste artikler

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her