13. aug. 2025 kl. 08:18
141 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Vestas fastholder forventningerne trods fortsat betydelig...

Vindmølleproducenten Vestas fastholder i sit regnskab for andet kvartal forventningerne til hele året.

Dermed venter vindmølleproducenten fortsat en omsætning på 18-20 mia. euro og en driftsmarginen, EBIT, før særlige poster på 4-7 pct.

Vestas bemærker imidlertid, at der er stor usikkerhed relateret til told.

- Der er fortsat betydelig toldusikkerhed, specielt i USA, og øgede toldsatser vil sandsynligvis øge omkostninger over tid. Det er ventet, at afbødende tiltag vil resultere i kompensation og ultimativt føre til højere aftagerpriser på elektricitet i USA.

- Vi vurderer, at de økonomiske konsekvenser kan håndteres inden for vores nuværende prognose, skriver Vestas i sit regnskab for andet kvartal.

Vestas fastholder i regnskabet også forventningerne til de ventede investeringer i 2025 på omkring 1,2 mia. euro.

.\\˙ MarketWire



Flemming Thestrup Andersen +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail: [email protected] , www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her