30. dec. 2024 kl. 12:08
180 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Vestas sælger vindportefølje på 277 megawatt i Italien

Vindmøllekoncernen Vestas har solgt en vindportefølje i Italien på 277 megawatt.

Projekterne i denne portefølje er udviklet af Vestas Development, som er koncernens projektudviklingsforretning, og er designet til Vestas´ teknologi.

- Dette salg viser Vestas´ evne til fortsat at skabe og udvikle en pipeline af høj kvalitet i Italien, hvilket er afgørende for at fremskynde energiomstillingen og give lokale fordele til lokalsamfundene i landet, siger Leopoldo Versace, som har titel af Senior Director Vestas Head of MED Development.

Det er ikke oplyst, hvilke projekter der indgår i porteføljen, og hvem kunden er.

Vestas Development har omkring 28 gigawatt vindkapacitet i sin pipeline, og Vestas har opnået 7 gigawatt i faste projekter fra udviklingsaktiviteter.

.\\˙ MarketWire



Flemming Thestrup Andersen +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail: [email protected] , www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her