27. jan. 2026 kl. 22:07
37 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

USA/lukning: It trak frem til rekord - dollaren drattede - Unitedhealth straffet - NY

USA/lukning: It trak frem til rekord - dollaren drattede - Unitedhealth straffet - NY

De amerikanske aktier steg igen tirsdag i moderat omfang, og markedet i USA sikrede sig dermed den femte handelsdag i træk i grønt og et samlet plus i den periode på 2,7 pct.

Tirsdag var det igen de teknologitunge sektorer, der trak aktierne fremad, inden de senere på ugen melder sig på banen med de første store regnskaber fra Microsoft, Meta Platforms og Apple.

Mere traditionelle brancher som finans og sundhed havde det noget sværere. Her spillede det ind, at særligt de store amerikanske sygekasser tyngede i markedet og dermed pressede Dow Jones-indekset ned efter en nyhed om, at de i 2026 stort set ikke kan vente en højere afregning fra den føderale regering.

På rentefronten var tirsdag indtil videre en stille dag; dog med et lille fald i den korte ende af rentekurven på grund af en faldende forbrugertillid i USA.

Til gengæld faldt dollaren igen kraftigt med 1,5 pct., efter at præsident Trump udtalte, at den svagere valuta ikke bekymrer ham.

Det brede S&P 500-indeks vandt på den baggrund marginalt frem med 0,4 pct. til rekord i 6978,60 indekspoint, ligesom Nasdaq trak 0,9 pct. op, mens Dow Jones faldt tilbage med 0,8 pct.

- Der er ved at sænke sig lidt ro efter de foregående uger. Der er taco-historien om, at Donald Trump vender rundt, , forklarer Lars Skovgaard Andersen, investeringsstrateg i Danske Bank.

"Taco" er en forkortelse, som bruges på sociale medier om den amerikanske præsidents ageren, da den står for "Trump always chickens out".

Hos Danske Bank peges der dog stadig på, at man har en mindre overvægt i aktier, men at den ville være "en del større" uden Trump.

- Der er også kommet ro på renterne. Der kommer samtidig nogle meget vigtige regnskaber onsdag. De vil give mere indsigt i, om AI stadig har ben at gå på. Om indtægterne kommer, og om investeringerne i udbygningen fortsætter, siger Lars Skovgaard Andersen også om udvikling.

- Tirsdag har vi også flere gode enkelthistorier, men omvendt dårlige sundhedsnyt, hvor Unitedhealth får en på bærret, og det trækker ned.

HUG TIL UNITEDHEALTH

I S&P 500 var det it-aktierne, som tirsdag klarede sig bedst med et plus på 1,4 pct., mens cyklisk forbrug også så en stigning på 0,7 pct.

Ind i mellem klemte forsyning og energi sig også med fremgang på 1,2 og 1,0 pct., mens der i den anden ende af skalaen var minusser til finans og sundhed på respektive 0,7 og 1,7 pct.

Nedturen inden for sundhed skyldtes to dårlige nyheder. For det første kom det mandag frem, at den føderale regering for 2027 kun forventer at øge betalingerne til de deltagende sygekasser i det offentlige sundhedsprogram Medicare Advantage med 0,09 pct. mod ventede 4-6 pct.

For det andet lagde den største af sygekasserne i USA, Unitedhealth, tirsdag regnskab for fjerde kvartal frem og heri forudså koncernen for 2026 det første omsætningsfald i mere end 30 år.

Unitedhealth dykkede på den konto hele 19,6 pct., men konkurrenterne, Humana, Elevance Health, CVS Health og Centene, samtidig tabte 10,3-21,1 pct.

BELØNNET FOR MILLIARDINVESTERING

Den udvikling forhindrede dog ikke et plus til det overordnede marked tirsdag, da der var rift om især de store it-navne. Her steg Nvidia med 1,1 pct., mens Apple også vandt 1,1 pct., og Microsoft blev løftet 2,2 pct.

- Folk vil ikke sælge teknologi tirsdag. Måske er nogle investorer kommet lidt for langt væk fra det, de ønsker at have, og så de køber lidt af det, lyder det fra Danske Banks investeringsekspert.

Kiggede man udover Nvidia på de andre chipnavne var der også fremgang til Broadcom på 2,4 pct.

Micron blev desuden belønnet med 5,4 pct. efter nyheden om yderligere investeringer i produktionen i Singapore på 24 mia. dollar for at imødegå den store efterspørgsel på hukommelse til AI-udbygningen.

I cyklisk forbrug var der tirsdag også fremgang til Amazon på 2,6 pct., mens Tesla dog satte sig små 1,0 pct., og i kommunikationsservice vandt Alphabet 0,4 pct., og Meta Platforms tikkede 0,1 pct. op.

VANDT PÅ STOR AFTALE

I toppen af hovedindekset i USA lå imidlertid Corning, som producerer kommunikationsudstyr, med et plus på 15,6 pct. efter en aftale med Meta Platforms, som vil købe for 6 mia. dollar fiberkabler og komponenter til sine datacentre.

HCA Healthcare gik desuden mod strømmen i sundhed, da hospitalsgruppen steg 7,1 pct. efter et solidt fjerde kvartal

General Motors vandt samtidig 8,8 pct. efter offentliggørelsen af et program for tilbagekøb af egne aktier for 6 mia. dollar.

.\\˙ MarketWire

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

3,7
Baseret på 111 anmeldelser

Måske vil dette også interessere dig