Blandede Obligationer ESG
Globale blandede obligationer
Profil
Ny fond i Sydinvest med ESG-fokus
Med Sydinvest Blandede Obligationer ESG tilbyder vi en global investering i stats-, realkredit- og virksomhedsobligationer. Fonden investerer med fokus på miljømæssige, sociale og ledelsesmæssige forhold og vægter ansvarlighed højt.
Fondens investeringsunivers tager udgangspunkt i en fordeling på 45 % i danske stats- og realkreditobligationer, 40 % i globale Investment Grade-virksomhedsobligationer, 7,5 % i europæiske High Yield-obligationer og 7,5 % i højrentelande-obligationer. Den aktuelle sammensætning kan afvige herfra, da vi løbende justerer porteføljen på baggrund af forventningerne til de finansielle markeder.
Hvorfor investere i Blandede Obligationer ESG?
-
Blandede obligationstyper med ESG-fokus
Global investering i stats-, realkredit- og virksomhedsobligationer. -
Skræddersyet ansvarlig investering
Du får en stærk portefølje af nøje udvalgte obligationer med ESG-fokus.
Fondens investeringsprofil
Om filosofien bag fonden
Læs mereInvesteringsprofil
Fonden investerer globalt i obligationer. Investeringerne spredes på danske stats- og realkreditobligationer, globale virksomhedsobligationer og obligationer udstedt af højrentelande. Fonden vægter ansvarlighed højt. Investeringerne forventes at bidrage positivt til den bæredygtige udvikling gennem brug af ESG-analyser af obligationsstederne, samtidig med at den investerer i grønne, sociale og bæredygtige obligationer.
Mød teamet bag
De der forvalter din investering
Læs mere
Alex Hauge Andersen
Obligationschef
Alex er Obligationschef og specialist i virksomhedsobligationer med ansvar for High Yield virksomhedsobligationer. Alex har siden 2006 beskæftiget sig med virksomhedsobligationer og har, inden han kom til Sydbank, arbejdet 6 år i Jyske Bank, senest med titel af senior virksomhedsobligationsanalytiker. Alex Hauge Andersen er uddannet cand.oecon fra Aarhus Universitet.
Det praktiske
Hvilke midler du kan investere med
Læs mereHvem kan investere i fonden?
Du kan investere både frie midler, pensionsmidler og midler fra selskaber i fonden. Spørg i dit pengeinstitut, hvad der er bedst for dig.
Afkast (efter omkostninger)
Afkast
Pr. 02/06/23 16:31Afkast i dag: -0,12 %
Afkast i maj.: +0,09 %
År til dato: +2,30 %
Afkast og kurser pr. 02/06/23 16:31
Afkast i dag | -0,12 % |
Afkast ÅTD, % | 2,30 % |
Salg | - |
Køb | - |
Indre værdi | 97,27 |
Formue (mio.) | 108 DKK |
Afkast - Opdateret 01/06/23
Afkast ÅTD, % | 2,29 % |
1 år | - |
3 år | - |
5 år | - |
7 år | - |
10 år | - |
Seneste udvikling
Blandede Obligationer ESG | Afkast i maj | År til dato |
---|---|---|
Afkast i fonden | 0,09 % | 2,29 % |
Afkast i fondens benchmark | 0,21 % | 2,02 % |
Ansvarlighed
En skræddersyet ansvarlig investering
Sydinvest Blandede Obligationer ESG er til dig, der gerne vil have forvaltet din formue uden at skulle følge med hele tiden. Investerer du i Sydinvest Blandede Obligationer ESG, får du en stærk portefølje af nøje udvalgte obligationer.
Med Sydinvest Blandede Obligationer får du en obligationsinvestering sammensat af de bedste individuelle obligationer, der samtidig har et fokus på ansvarlighed. Vi sikrer dig en løbende tilpasning af fordelingen mellem obligationstyperne.
Med denne fond får du en god mulighed for at investere i de obligationer, hvor udstederne (virksomhederne) bedst evner at tænke i nye baner og forretningsmodeller, der adresserer udfordringerne i verden. Det betyder, at udstederne har fokus på at inddrage faktorer som miljø, sociale forhold og god selskabsledelse i måden at drive forretning på.
Fonden opnår dette ved aktivt at tilvælge grønne, sociale, og bæredygtighedsrelaterede obligationer, samt ved at udvælge 90 % af fondens obligationer fra udstedere, som ligger i toppen af MSCI’s ESG-ratings. Det vil sige de lande og virksomheder, der har en rating fra AA til AAA.
MSCI ESG Ratings
Ud over aktive tilvalg vil der også i fonden være aktive fravalg af virksomheder med kontroversielle forretningsområder. Virksomheder med mere end 5 % af omsætningen fra nedenstående områder er ekskluderet fra fonden:
- Alkohol
- Tobak
- Våben
- Hasardspil
- Voksenunderholdning
- Fossile brændstoffer
Beholdning
Beholdning
10 største positioner | Kupon | Land | Valuta | Andel |
---|---|---|---|---|
3.07% DLR SDO 01.01.2026 | 3,07 | Danmark | DKK | 4,59 % |
3.23% BRF SDO 01.07.2025 | 3,23 | Danmark | DKK | 4,59 % |
3.00% Nykredit SDO 01.10.2053 | 3,00 | Danmark | DKK | 3,11 % |
0.00% Nykredit SDO 01.10.2038 | 0,00 | Danmark | DKK | 3,08 % |
5.00% Nordea SDRO 01.10.2053 | 5,00 | Danmark | DKK | 3,03 % |
3.05% Nordea SDRO 01.07.2026 | 3,05 | Danmark | DKK | 2,91 % |
3.50% Nykredit SDO 01.10.2053 | 3,50 | Danmark | DKK | 2,78 % |
0.00% BRF SDO 01.10.2040 | 0,00 | Danmark | DKK | 2,61 % |
1.00% Nykredit SDO 01.07.2027 | 1,00 | Danmark | DKK | 2,32 % |
3.50% Nordea SDRO 01.10.2053 | 3,50 | Danmark | DKK | 2,32 % |
Antal værdipapirer i fonden: 115 | ||||
Vis alle værdipapirer |
Aktivfordeling
Obligationer | 99,25 % |
---|---|
Virksomhedsobl. IG | 45,24 % |
Danske stats- og realkreditobl. | 41,83 % |
Virksomhedsobl. HY | 7,40 % |
Emerging Markets obl. | 4,78 % |
Kontant | 0,75 % |
Kontant | 0,75 % |
I alt | 100,00 % |
Risiko
Lav risiko
Høj risiko
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
Typisk lavt afkast
Typisk højt afkast
Risikoskala
Fondens placering på skalaen er bestemt af udsvingene i fondens regnskabsmæssige indre værdi over 5 år. Er fonden ikke 5 år, så anvendes fondens historiske benchmark målt over 5 år.
Obligationer fordelt på udsteder
Obligationer fordelt på udsteder | Andel |
---|
Omkostninger
Omkostninger
Omkostninger | Løbende omk. | Transaktionsomk. | Indtrædelse | Udtrædelse |
---|---|---|---|---|
Blandede Obligationer ESG | 0,69 % | 0,20 % | 0,15 % | 0,15 % |
Dokumenter
Nøgletal
Nøgletal pr. 31/5-23
ISIN | DK0061806981 |
Fondskode | 6180698 |
Introduktionsdato | 16.08.2022 |
Benchmark | Kombineret indeks |
Børsnoteret | Ja |
Udbyttebetalende | Ja |
Generalforsamlingsdato | - |
Investeringshorisont | Min. 3 år |
Porteføljemanager | Sydbank Kapitalforvaltning |
Valuta | DKK |
Løbende omkostninger | 0,6908 % |
Transaktionsomk. | 0,20 % |
Andelsklasse formue(mio) | 108 DKK |
Formue i fonden (mio) | 197 DKK |
Stykstørrelse | 100 |
Skattekurs ultimo 2022 | 95,08 DKK |
Indre værdi maj 2023 | 97,26 |
Skattekurs 19. maj 1993 | - |
Antal værdipapirer i fonden | 115 |
Udbytte (regnskab 2022) | - |
Afkast i år (ultimo mdr.) | 2,29 % |
Standardafvigelse 1 år | - |
Standardafvigelse 3 år | - |
Sharpe Ratio (3 år) | - |
Horisontafkast (1år) | 3,37 % |
Kvartalskommentar - opdateret 3/5/23
"Danske realkreditobligationer er i takt med rentestigningerne igen blevet populære for private investorer. Specielt er de helt korte obligationer blevet et stærkt alternativ til kontoindestående."Nikolaj Fabricius
SeniorporteføljemanagerLæs mere